Volně dostupných léčiv pro léčbu akutních průjmových onemocnění je dostatek

Vytvořeno: 8. 9. 2023 Poslední aktualizace: 8. 9. 2023

Ministerstvo zdravotnictví dnes spolu s předsedou České gastroenterologické společností ČLS JEP Iljou Tachecím a členem představenstva České lékárnické komory Michalem Hojným ujistilo, že léčiv na průjmová onemocnění je v České republice dlouhodobě dostatek a neexistuje zde závislost na jednom přípravku, u kterého je aktuálně hlášena nedostupnost.

“Chci ubezpečit občany, že zajištění dodávek léčiv je pro nás naprostou prioritou. Ačkoliv jeden výrobce přerušil dodávky volně dostupného léku na průjmové onemocnění, není třeba panikařit. Lékárníci jsou schopni provést jednoduchou náhradu u volně prodejných přípravků a nabídnout pacientům jiné, stejně účinné, léčivo,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ministerstvo zdravotnictví má u volně dostupných léků, mezi které patří například i konkrétní léky proti průjmovým onemocněním, méně možností, jak situaci ovlivnit, než u těch na předpis. Ministerstvo proto komunikovalo s lékárníky, kteří jsou v této oblasti schopni jednoduše pacientům vydat přípravek s jinou účinnou látkou.

“Konkrétní léčivo na průjmová onemocnění se stalo v minulosti nedostupné již několikrát. Nejde o žádnou mimořádnou situaci. Důležité je, že existují náhrady. Pacienti se mohou poradit se svým lékařem či lékárníkem, který jim doporučí vhodné řešení jejich zdravotního stavu,” řekl předseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP Ilja Tachecí.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?