Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Svatopluk Němeček: Nákaza virem Zika v České republice nehrozí

Vytvořeno: 27. 1. 2016 Poslední aktualizace: 27. 1. 2016

„Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že v České republice je riziko nákazy virem Zika prakticky nulové,“ uvedl dnes (27. 1. 2016) na brífinku k problematice šíření viru Zika ve světě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Epidemie nákazy Zika virem se v současné chvíli šíří především v Latinské Americe, kde byly doposud zaznamenány stovky případů. Infekce se přenáší bodnutím komára rodu Aedes aegypti, přenos z člověka na člověka nebyl potvrzen. Inkubační doba je 3–12 dnů. Nákaza se projevuje obecnými chřipkovými příznaky – bolestí hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotou, případně i vyrážkou a zánětem spojivek. Nemocní však nejsou pro své okolí nakažliví, pouze v případě těhotných žen je virus spojován s poškozením plodu, u kterého dochází k zastavení růstu mozku (tzv. mikrocefalus).

„Ministerstvo zdravotnictví ovšem po konzultaci s ministerstvem zahraničních věcí doporučuje těhotným ženám, aby nejezdily do Latinské Ameriky,“ upozornil ministr Němeček. Seznam takto rizikových zemí vydá Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Aktuální informace o situaci stran nákazy virem Zika jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách ministerstva zdravotnictví v sekci Veřejné zdraví

 

 

Informace o nákaze virem Zika

Infekce Zika virem je přenášená komáry. Zika virus (ZIKAV), byl poprvé identifikován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě. 

Mezi hlavní symptomy infekce ZIKAV patří:

  • zvýšená teplota (< 38,5 °C)
  • přechodné artritida / artralgie s možnými otoky kloubů především v menších kloubech rukou a nohou
  • makulopapulární vyrážka často se šířící z tváře na tělo
  • překrvení spojivek nebo bilaterální nehnisavý zánět spojivek
  • obecné nespecifické příznaky (jako myalgie, slabost a bolesti hlavy).

Inkubační doba se pohybuje od 3 do 12 dnů. Příznaky onemocnění jsou obvykle mírné a trvají 2 až 7 dní.

 

Informace pro cestující

V současné době jsou oblasti výskytu s rozsáhlým přenosem Zika virové infekce a oblasti s ojedinělým přenosem Zika virové infekce:

El Salvador, Venezuela, Kolumbie a Brazílie Surinam, Francouzská Guyana, Honduras, Mexiko, Panama a Martinik v současné době zažívají rychle se vyvíjející epidemii s rozsáhlým přenosem Zika virové infekce.

Bolívie, Guyana, Ekvádor, Guadeloupe, Guatemala, Paraguay, Puerto Rico, Barbados, Svatý Martin a Haiti hlásí jen ojedinělé přenosy Zika virové infekce.

Pokud budete cestovat do těchto oblastí zasažených virem Zika, je nutné přijmout následující opatření:

  • Individuální ochranná opatření proti bodnutí komárem. Používat po celý den repelenty, zejména v průběhu dopoledne až do večera.
  • Cestující, kteří mají poruchy imunity nebo vážné chronické onemocnění, by se před cestou do postižených oblastí měli poradit s obvodním lékařem. 
  • Těhotné ženy a ženy, které se snaží otěhotnět a plánují cestovat do oblastí, kde dochází k rozsáhlému  přenosu Zika virové infekce, musí nutně diskutovat cestovní plány se svým lékařem a zvážit nezbytnost cesty.
  • Oblečení – nosit košile s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty.
  • Používat sítě proti komárům.
  • Cestující, kteří vykazují příznaky kompatibilní s dengue, chikungunya nebo Zika virovým onemocněním do tří týdnů po návratu z postižené oblasti, by měli kontaktovat svého lékaře.

 

Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO)

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 604
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?