Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Náměstek Roman Prymula: Vakcín proti spalničkám už by měl být dostatek

Vytvořeno: 20. 5. 2019 Poslední aktualizace: 20. 5. 2019

Datum vydání: 17. 5. 2019
Zdroj: ČRo Radiožurnál
Autor: Barbora Kladivová, Mahulena Kopecká


Jiří CHUM, moderátor 
Téměř třetina z hasičů, kteří se zatím nechali otestovat na protilátky proti spalničkám, jich nemá dost. Radiožurnál to zjistil od Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. Mezi zdravotníky a zaměstnance v zařízeních spadajících pod ministerstvo zdravotnictví má málo protilátek zhruba každý třetí. Vyšetřením prošlo 13 tisíc lidí. Martin Karlík a detaily. Martine, hezké ráno. 

Martin KARLÍK, redaktor 
Hezké ráno. 

Jiří CHUM, moderátor 
Nejsem zdravotník, co když se teď budu chtít nechat očkovat já? 

Martin KARLÍK, redaktor 
Přitom jsi ale v bílém, nicméně mohl bys mí problém sehnat vakcínu. Od března totiž mají výpadek oba výrobci, kteří do Česka očkovací látku dodávají. Jeden už sice dodávky obnovil, bude ale několik dnů až týdnů trvat, než se vakcíny dostanou i do ordinací. Nedostatek vakcín je i kvůli tomu, že se zvedl zájem lidí o to dát se očkovat. Na povinná očkování dětí je vakcíny dost, říká Barbora Peterová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. 

Barbora PETEROVÁ, mluvčí, Státní ústav pro kontrolu léčiv 
Pro komerční očkování bylo nutné dodávky omezit z důvodu vysokého nárůstu poptávky. Pro účely pravidelného očkování, pro nemocné lidi a ohroženou populaci je zajištěn dostatek vakcín. Lidé, kteří se budou chtít naočkovat preventivně dobrovolně a přitom nejsou v ohnisku nákazy, mohou mít v tomto období problém vakcínu sehnat právě proto, že je přednostně rezervována pro ohroženou populaci. 

Jiří CHUM, moderátor 
A Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví a předseda České vakcinologické společnosti, hostem Ranního interview. Dobrý den. 

Roman PRYMULA, náměstek ministra zdravotnictví, předseda České vakcinologické společnosti 
Dobrý den. 

Z údajů části laboratoří, které dělají testy na protilátky proti spalničkám, vyplývá, že nízkou hladinu má třetina lidí, kteří se nechají vyšetřit. Jak si to číslo vysvětlujete? 
To číslo vcelku koresponduje s výsledky /nesrozumitelné/ přehledů, které byly prováděny v České republice. V podstatě se ukazuje, že ve věkové kategorii někde nad 35, 40 let už zhruba třetina populace skutečně s protilátkami, které jsou nižší, než jsou požadované. A ten stav se dá vysvětlit tím, že my jsme v minulosti předpokládali, že to očkování bude mít celoživotní trvanlivost, nicméně tak, jak tady zmizel divoký virus populace, my jsme tady měli kolem dvou případů ročně pouze, tak se ukazuje, že ten přirozený efekt posilování imunity vymizel a v tuto chvíli ta situace je takováto. A není to jenom otázka České republiky, je to problém samozřejmě celosvětový. 

Takže po jaké době vakcína ztrácí svou účinnost? 
Zhruba po 30 letech ta účinnost je nižší. Teď ale naopak je třeba říci, že tím, že tady tyto epidemie jsou, tak ten efekt zase vymizí a zas ta protekce bude samozřejmě další. 

Řešíte třeba s ministerstvem školství, že by stejným screeningem jako hasiči, policisté, zdravotníci měli projít třeba i učitelé, nebo lidé ve státní správě, úředníci? 
Já si to úplně nemyslím. V podstatě to největší riziko je u zdravotníků, kde samozřejmě dochází ke kumulaci toho, že se potkávají samozřejmě s nemocnými a mohli by v případě onemocnění šířit toto dál, to znamená, to je opravdu prioritní skupina. I u ministerstva vnitra už to riziko je podstatně nižší, to znamená, my neuvažujeme o tom, že bychom toto plošně rozšiřovali a samozřejmě tady je ještě jeden drobný problém, a to je ten, že u spalniček vlastně neznáme protektivní vady u protilátek. U někoho ta hladina může být dostatečná, aby ho ochránila. U někoho jiného nikoliv, to znamená jenom na bázi stanovení protilátek se nedá stoprocentně říci, že tento člověk musí být přeočkován a jiný naopak nikoliv. 

Když mluvíte o zdravotnících, je tedy dostatek vakcín na přeočkování všech? 
Tak v tuto chvíli tady dorazila poměrně velká zásilka nebo dodávka vakcín, přišlo 60 tisíc dávek pro ty účely, které tady byly v té minulé reportáži zmiňovány, to znamená jak pro státní sektor v tom slova smyslu, abychom mohli provádět různá opatření v ohnisku, kdy je potřeba očkovat všechny ty, kteří jsou v eventuálním riziku, ale s tím přišlo i 14 tisíc vakcín na běžný komerční trh, to znamená, v tuto chvíli si myslím, že by ten přechodný nedostatek, který tady byl, měl být odstraněn. 

Ptali jsme se Romana Prymuly, náměstka ministerstva zdravotnictví a předsedy České vakcinologické společnosti. Děkuji vám za čas, na shledanou. 
Na shledanou.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?