Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch byl hostem pořadu Interview ČT24

Vytvořeno: 20. 4. 2018 Poslední aktualizace: 20. 4. 2018

Datum vydání: 19. 4. 2018
Zdroj: ČT24 (odkaz do on-line archivu iVysílání s pořadem ke zhlédnutí)


 

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka 
——————– 
Už zítra se budou poslanci zabývat zmírněním protikuřáckého zákona. Má to smysl? Ministr zdravotnictví je proti, i když v demisi, má spoustu jiných plánů. Například odškodňovat za újmy na zdraví způsobené očkováním. Chce zařídit, aby nechyběli lékaři. Má viditelnou podporu premiéra Babiše. Podporuje také on všechny jeho kroky? Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch je dnešním hostem dnešního Interview. Děkuju za to. Hezký podvečer. 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví v demisi /nestr. za ANO/ 
——————– 
Dobrý večer. 

Ústavní soud rozhodl o tom, že nepovažuje protikuřácký zákon za protiústavní. 
Určitě je to argument, který je velmi silný. Odpůrci zákazu kouření ve vnitřních prostorách, zejména v restauracích, argumentovali tím, že jde zásah do svobody podnikání. Ústavní soud jasně řekl, že právo na zdraví je přednější. Je to určitě silný argument. 

Chápete motivaci těch ostatních, kteří chtějí zmírnit tento zákon? Naznačují zrušené podniky nebo kuřárny bez obsluhy. Nic takového u vás nemá šanci? 
Určitě ne. Já jsem jasně řekl, že zákon je nastavený správně. Jakákoliv změna je velmi předčasná. Zákon totiž platí 11 měsíců. Jako právník nemám rád, pokud se legislativa mění příliš často. Není to dobré z hlediska právní jistoty. Dělat takovou změnu po 11 měsících není namístě. Tento zákon je podle mě přínosem. 

Je to předčasné a navíc z principu považujete zákaz kouření pochopitelně nastaven, má být zachován. 
Přesně tak. 

Výrazný odpůrce Jaroslav Kubera říkal, že by se dal najít kompromis už na počátku schvalování zákona. Přemýšlel jste o tom někdy? 
Upřímně o tom zákonu se u nás diskutovalo 15 let. Myslím si, že pamětníci, já nejsem v politice tak dlouho, ale jsem to sledoval, ví, že různých pokusů o přijetí tohoto zákona v různých podobách byla celá řada. Nevím, jak více by se mohlo diskutovat. 

Chtěl najít kompromis.
Myslím si, že je to správně, když jsme se inspirovali zeměmi na západ od nás. Pro mě jako pro ministra zdravotnictví, je zásadní, že na nemoci z kouření umírá u nás ročně 18 000 lidí. Společné náklady se odhadují na 100 miliard korun. To za to nestojí. Myslím si, že musíme bojovat proti kouření a snižovat počet kuřáků. Zejména u mladistvých. Teď se navrhuje, aby se u některých barů a hospod, které jsou do 80 metrů povolilo kouření. Jenže právě v těchto barech začínají mladiství s kouřením. Z toho důvodu musíme objem prostoru na kouření co nejvíce zúžit. 

Také jste přinesl návrh na odškodnění dětí, kterým byla způsobena újma kvůli očkování. Co vás k tomu, pane ministře, vedlo? 
O tom se debatuje delší dobu. Upozorňovala na to také ombudsmanka. Je to běžné také v jiných státech. Stát vyžaduje povinně určitá očkování v dětském věku proti chorobám jako je záškrt, spalničky a podobně. Pokud tedy stát vyžaduje nějakou povinnost, měl by také přijmout odpovědnost, pokud očkování způsobí nějaké zdravotní důsledky. Takové případy samozřejmě se mohou dít. Nic není stoprocentní, takže stát by měl odškodnit. 

Jak často se to teda děje a zajímalo by mně, zdali máte přehled o tom, jak se vyvíjí počet takovýchto zásahů nevratných a nebo poškozujících v posledních dekádách. Změnimlo se něco výrazně k horšímu? 
Nemyslím si. Je otázkou, co se říká a co koluje. Říká se, že očkování způsobuje autismus, což žádná relevantní vědecká studie neprokázala. V řádu jednotek případů ročně, spíš jednotek, bych řekl, kdy to očkování způsobí nějakou velmi závažnou reakci a může to pak vést i k nějakým trvalým následkům. Takové případy samozřejmě jsou. 

Máte nějakou analýzu? Mě by zajímalo, jaký třeba typ očkování způsobuje poškození nejčastěji? 
Je to hexavakcína na choroby jako černý kašel, záškrt a podobně. V celkovém objemu je to marginální číslo, ale může se to stát, takže by stát měl odškodnit a proto chceme ten zákon přijmout. 

Jak složité bude prokázat, že došlo k újmě na zdraví v přímé souvislosti s očkováním? Je možné žádat odškodnění také v případě zdravotnických zákroku. Je však složité prokázat. Kdo to bude posuzovat. Budou to soudy nebo ministerstvo? 
V první instanci to bude ministerstvo. Příslušní poškození se obrátí na ministerstvo, které bude mít šest měsíců na vyjádření. Vyžádá si k tomu posouzení znalce případně zdravotnickou dokumentaci. Pokud by rozhodla negativně nebo nerozhodlo do těch šesti měsíců, tak se zákonní zástupci mohou obrátit na soud. Bude nutné doložit nějaké zdravotní posudky. 

Jak vysoké náhrady újmy si umíte představit? 
To bude individuální. Také újma na zdraví může být různá. Pokud by byly nějaké trvalé následky, mohou jít částky do milionu korun. Je to otázka individuálního posouzení toho konkrétního případu. 

Hygienické stanice letos hlásili zvýšené počty případů spalniček. Dokonce se objevovaly zprávy o plošných epidemiích. Jak to podle vás souvisí s proočkováností v České republice? 
Podle našeho názoru mezitím souvislost existuje. Proočkovanost populace klesá z 95, což je optimální pro tu, jsme dneska na necelých 90 %. To samozřejmě není dobře. Bohužel toto je jeden z důsledků v Praze, bohužel celkem známe 80 případů, takže můžeme hovořit o epidemii. Domníváme se, že bohužel to může také souviset s tím, že děti nejsou očkované. Proto se snažíme vyvracet různé mýty. 

Do jaké míry je zapotřebí respektovat rodiče, kteří nesouhlasí s povinným očkováním? 
Zákon ukládá povinnost, která má garantovat ochranu veřejného zdraví celé populace. Toto jsou nemoci, které jsou epidemiologického charakteru, skutečně mohou způsobit epidemii. 

Jako ministr v demisi máte před sebou řadu plánů a hovořil o tom také premiér v demisi Andrej Babiš. My si ho můžeme poslechnout. 

Andrej BABIŠ, premiér v demisi /ANO/ 
——————– 
My jsme teďka s Adamem seděli v pátek s paní Žitníkovou a s panem Englem, půjdeme, myslím 5. května na setkání sester. Zásadní problém, proč tady nejsou lékaři a setry je to, paradoxně, že když dneska se mladí hlásí na lékařské fakulty a udělají i zkoušky, tak není tam ta kapacita pedagogů. 

Na co přicházíte spolu s premiérem Babišem? To, že není dostatek sester a lékařů, není nové. 
Není to nic nového. My jsme udělali analýzu vývoje lékařské populace v České republice a ta bohužel je poměrně alarmující. Lékařská populace stárne. U praktických lékařů pro děti a dorost je průměrný věk 59 let. Obecně lékařská populace stárne, obecně do 10 let pokud se nezvýší počet absolventů lékařských fakult, může se stát, že nebude dost mladých lékařů, kteří nahradí starší. Proto připravujeme ve spolupráci s ministrem školství akční plán na podporu lékařských fakult. 

Jak to může fungovat? 
Je to o penězích. Fakulty nemohou dnes přijmout více studentů. Ani současný příspěvek na studenta jim nepokrývá celkové náklady, které student stojí. Stojí 117 000 korun, fakulta dostane asi 67 %. Zbytek potřebuje dokrývá ze zahraničních studentů, anglicky mluvících, takže my musíme jim dát peníze a druhá věc je taky, o čem mluvil pan premiér a je to bohužel pravda, že máme problémy s učiteli na těch lékařských fakultách, protože, když se podíváme jak rostou peníze například v nemocnicích, tak tam rostou poměrně výrazně, ale pokud jde o učitele, tak tam ty platy jsou nesrovnatelně nižší. 

Jaké navýšení rozpočtu v této problematice je schopna vláda garantovat? Můžeme si připomenout slova premiéra v demisi. Říkal, že zdravotnictví je černá díra. Složitě vyjednávat také s bývalou ministryní školství. Ta usilovala neustále o navýšení peněz. 
Rozdíl teď bude v tom, že peníze nedáme přímo univerzitám, aby s nimi dělaly, co chtějí. Peníze budou vysloveně určeny pro lékařské fakulty na tento projekt. Není to otázka jednoho nebo dvou let. Pokud fakulty přijmou studenty, musí mít garanci. Bude to přibližně desetiletý akční plán, kdy ty fakulty budou mít garanci právě na navýšení prostředků. 

Kdy chcete začít? Už máte odhady, jaké navýšení potřebujete? 
Bavíme se o 540 milionech korun ročně navíc pro ty lékařské fakulty s tím, že předpokládáme, že do budoucna by se zvyšovaly platy. Proto musíme platy zvyšovat také v oblasti výuky. 

Nebylo podle vás předčasné ukončit projekt, který umožňoval příchod stomatologů z Ukrajiny? Hovořil jste o tom, že v pohraničí si velmi váží ředitele nemocnic právě těchto lékařů, protože tam prostě čeští doktoři nechtějí. 
Měli jsme schůzku s představiteli komor stomatologické, lékárnické a lékařské. Brojili proti projektu. Schůzka byla na úrovni pana premiéra. 

A brojili proč? To jste pochopil jak? 
Říkali, že jsou ohroženi pacienti. Lékaři sem přijdou, nějaký čas zde pracují a teprve poté udělají aprobační zkoušku, kde prokáží své znalosti. A oni říkají, že by mohl přijít lékař, který nebude mít dostatečné medicínské znalosti 

Tomu věříte, že by tady v českém zdravotnictví takové lidi zaměstnali? 
Moc tomu nevěřím. My jako ministerstvo zdravotnictví jsme nedostávali žádný desítky nebo stovky stížností od pacientů na ukrajinské lékaře. 

Tak se zeptám znovu, proč bylo tedy tím pádem ten program ukončen? 
Komory zkrátka říkají, že tyto stížnosti měly. My nikoliv. Když jsem se bavil s řediteli nemocnic, byli spokojeni. 

Vy jste to nemohl mít vliv, aby se to nestalo? 
Bylo to samozřejmě na nátlak komor, které říkají, že z jejich pohledu zkrátka nemohou garantovat bezpečnost pacientů. Ještě existuje jeden standardní proces pro vstup lékařů. Je to přes aprobační zkoušku v rámci projektu Ukrajina, tam byl snazší vstup lékařů, který tady mohli nějaký čas pracovat a pak vykonali tu aprobační zkoušku. U toho standardního režimu, který je ze zákona, tak vlastně je to o nějaké šestiměsíční stáži a pak musí vykonat aprobační zkoušku. 

To vypadá, že jste podlehli tlaku na základě informací, o kterých vy jako ministr zdravotnictví říkáte, že jim v podstatě ani nevěříte.
Tak tam spíš šlo o to, že komory říkaly, že by mohl být obcházen zákon. Skutečně se může stát, že by teoreticky mohl pracovat lékař, který lékařem nebude. Neumím si však představit, že by si tam takového člověka nechal ředitel nemocnice. Došlo prostě k dohodě mezi komorami a panem premiérem, že se projekt zruší a zbyde pouze standardní režim podle zákona. 

Premiér Babiš se vás minulý týden zastal na plénu sněmovny, když byl interpelován komunistickou poslankyní Jírovcovou, která se ho ptala na jakési anonymní maily, které začaly chodit po vašem nástupu a píše se v nich, podle té poslankyně o vašich poradcích, o tom, že prosazují rozdílné zájmy, že kromě poradenské činnosti pro pana ministra, když budu citovat paní poslankyni, totiž působí v soukromém sektoru ve vedoucích funkcích. Vy si uvědomujete na základě čeho něco takového mohlo vzniknout? Dostalo se to k vám, víte o tom? 
Seděl jsem u toho. Proti tomu jsem se ohradil. Paní poslankyně se následně omluvila za tu interpelaci, protože to dostala od někoho tyto informace a skutečně ty informace nejsou pravdivé. 

Kolik máte poradců? 
V řádu jednotek. Někteří už ukončili činnost, protože pracovali třeba jen na konkrétním právním předpisu, který dokončili. To, co se píše v anonymu, je spíše akce lidí, kterým zkrátka vadí moje personální změny nebo změny ve zdravotnictví. Z mého pohledu jsou ale ku prospěchu a zvyšují transparentnost. 

Pan premiér říkal, že máte jeho školu a věří vám. Také říkal, že popravujete tzv. šnajdrojdy. Co to znamená? 
Marek Šnajdr působil svého času v českém zdravotnictví. Je to člověk, který nemá úplně dobrou pověst. Možná se spojuje s nekalými praktikami. 

Co je tím tedy myšleno? Vybíráte si lidi, kteří jsou mu blízcí? Premiér hovořil o popravách. Co se tím myslí? 
Nevybírám si podle toho, jestli jsou lidé blízcí panu Šnajdrovi. Je však pravda, že oba ředitelé nemocnic, které jsem odvolal, mají určité propojení s panem Šnajdrem z minulosti. Není to však důvod těchto změn. 

Vy jste původně důvod nechtěl komentovat detailně. Říkal jste, že se musí prošetřit třeba situace ohledně ředitelky nemocnice na Bulovce. Můžete být konkrétní? 
Nemůžu. 

Koná se policejní vyšetřování? 
To jsou informace, o kterých hovořit nemohu.

Proto se zeptám znovu. Týká se to toho policejního vyšetřování? Protože takhle to může vypadat. Vy jste řekl, že je tady nějaké podezření z prorůstání určitých lobbystických skupin do systému zdravotnictví a tak dále. Máte vliv na pověst těch odvolaných lidí. Nebylo by fér tedy sdělit, o co jde? Nebo nemůžete kvůli oficiálnímu vyšetřování? 
To jsou informace, které podléhají určitému režimu. 

Jakému? Vy jste právník. 
Prostě se o těch informacích nemůže veřejně hovořit. 

Podal jste trestní oznámení na konkrétní ředitele? 
Aktuálně probíhá vyšetřování. 

Vyšetřuje Policie ČR oba případy? I pana Němečka? 
Nemohu to komentovat. 

Proč? Když běží policejní vyšetřování, tak to není tajné. To přece nepodléhá nějakému utajování. 
Nemyslím si, že je úplně dobře to prezentovat. 

Proč jste je tedy odvolal? 
To vyjde najevo postupně. Probíhají aktuálně nějaké audity. Ještě musíme počkat. Uběhla poměrně krátká doba od odvolání. 

Došlo k tomu v únoru. Teď je polovina dubna. 
Tak to je něco málo přes měsíc. Ještě to není dlouho. 

Nepřipadá vám to nefér vůči lidem, o kterých mluvíte do médií? 
Já o nich nehovořím, ptají se mě stále akorát média. Některé informace se zkrátka nemohu zveřejnit. Každý, kdo se pohybuje v tomto prostředí, chápe, že některé informace se zveřejnit nedají. 

Jako poslanec a nestraník za hnutí ANO máte také možnost sledovat vyjednávání o vládě. Jaká je podle vás šance, že se nakonec hnutí ANO domluví s ČSSD za podpory KSČM? 
Já se přiznám, že samozřejmě sleduji to, ale nejsem přímo účastníky jednání, Záleží na ČSSD, jestli bude chtít obnovit jednání. Uvidíme. Teď nedokáži odhadnout šanci. Věřím, že šance je solidní. 

Jak moc máte blízko ideově, politicky, názorově ke komunistické straně? 
Blízko k ní nemám. Na druhou stranu KSČM nebude součástí vlády. Hovoří se o podpoře. Některé programové věci mohou být společné. Myslím si, že se dají nalézt věci, které jsou legitimní aniž by zasahovaly do lidských práv a podobně. O tom se bude jednat. Z hlediska zdravotnictví jsou to věci, které se týkají drahé léčby a podobně, o čem jsme třeba jednali se zástupci KSČM. 

Tak, to my můžeme sledovat, jak je hnutí ANO schopno se domluvit na hlasování s komunisty a SPD. Mě by zajímalo právě to, jestli vám to třeba vadí, jestli vám záleží na tom, kdo vás u té moci nakonec může udržet a jestli vám záleží na tom, zda-li to jsou komunisté nebo třeba hnutí SPD, které stále také bylo v nějaké podobě ve hře. 
Dnes již není ve hře. Bylo rozhodnuto výborem hnutí, tam jsem já samozřejmě nebyl, protože nejsem ani členem, ale bylo rozhodnuto, že se má jednat s ČSSD. To rozhodnutí bylo velmi v drtivé většině… 

Ještě je varianta, že to krachne jednání s ČSSD. 
Ano, ale já věřím tomu, že nekrachne, a že k dohodě dojde. 

Proto se na to zeptám ještě jednou. Říkal jste, že nemáte blízko ke KSČM. Poté je tady hnutí SPD. Někteří vaši kolegové říkají, že toto hnutí je extremistické. Váš názor? 
S hnutím SPD se nejedná. 

Aktuálně ne, ale několikrát se jednalo, byli jsme toho všichni svědky a dokonce se ním i hlasuje. Tak, by mně zajímalo, jaký je váš politický pohled na to hnutí. 
Hlasuje se, ale nehlasuje se podle mého názoru o žádných věcech, které by se týkaly nějakého extrémismu. Hlasovalo se o obsazení sněmovny taky, aby se ty věci odblokovaly. Ale nemyslím si, že tam je spolupráce na nějakých věcech programových z hlediska právě toho extremistického směru a tak dále. 

Dobře, kam ho zařadíte teď vy? Když o tom hovoříme? Protože jsou tady politici Věra Jourová, Dan Ťok, pan Pelikán, pan Telička, pan Ježek, kteří jsou naprosto proti jakékoliv spolupráci, jakékoliv kooperaci. Tak kam vy řadíte hnutí SPD? 
Myslím si, že bychom měli především spolupracovat s ČSSD, pokud bych měl volit mezi těmito variantami. Spolupráce s ČSSD je pro mě lepší variantou. Nebyl bych nadšený, kdyby se spolupracovalo s SPD a KSČM. 

Ale když Dan Ťok říká, že by v takové vládě neseděl, tak vy byste tam zůstal? 
To je hypotetická otázka. 

Je to otázka principu. 
Tato varianta ale nenastala. Pro mě je základní informací, že teď jednáme s ČSSD pro i moje myšlení, co bude v budoucnu. Kdybychom jednali pouze s SPD, tak bych nad tím přemýšlel více. Ale teď to beru tak, že zkrátka byl jasný postoj vyjednávat se sociální demokracií. 

Říká ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch, který přišel do dnešního Interview a já vám za to děkuju a na shledanou. 
Děkuji za pozvání. 

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?