Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministerstvo zdravotnictví žádá VZP, aby neblokovala dohodu o úhradách některých volně prodejných léků

Vytvořeno: 22. 5. 2012 Poslední aktualizace: 22. 5. 2012

Pokud VZP nepřehodnotí své stanovisko, může se řada vážně nemocných pacientů dostat do problémů a zároveň se mohou zvýšit náklady pojišťoven na léky. Ministerstvo zdravotnictví považuje současný postup blokování dohody ze strany VZP ČR za neefektivní a nehospodárný. Zároveň vyzývá VZP, aby svůj postoj sladila se stanoviskem Svazu zdravotních pojišťoven a expertními doporučeními. Úhrady všech volně prodejných léčivých přípravků, které mohou být vydávány i bez lékařského předpisu, zanikají dnem 30. června 2012.

Ministerstvo zdravotnictví již od začátku roku průběžně řeší se zástupci zdravotních pojišťoven otázku vyřazení volně prodejných léčiv ze systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění. „Na expertní úrovni jsme se dohodli na skupinách volně prodejných léčiv, které by měly i nadále zůstat hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a to z důvodů medicínských (např. laxativa pro onkologické pacienty, expectorancia pro pacienty s cystickou fibrózou nebo multienzymy pro pacienty s onemocněním pankreatu),“ říká náměstek pro zdravotní pojištění Petr Nosek.
 
Dosavadní přístup VZP může mít také negativní dopad na finanční rozpočet systému veřejného zdravotního pojištění. „Pouhým neuváženým vyřazením některých volně prodejných léčiv ze systému úhrad zdravotními pojišťovnami mohou být některé důležité léky zbytečně nahrazeny jinými, které jsou v řadě případů podstatně dražší než dosavadní hrazené volně prodejné alternativy,“ vysvětluje náměstek pro zdravotní pojištění Petr Nosek a dodává: „Zdravotní pojišťovny tak paradoxně za danou léčbu zaplatí více, než kdyby volně prodejný lék zůstal hrazen.“ Příkladem těchto skupin volně prodejných léčiv jsou např. analgetika (paralen, ibuprofen), antihistaminika nebo masťové základy.
 
Výsledky expertních jednání obdrželo k rozhodnutí vedení všech zdravotních pojišťoven. Zatímco rezortní a oborové zdravotní pojišťovny se v naprosté většině případů přiklonily k doporučení expertů, Všeobecná zdravotní pojišťovna na toto doporučení nereflektovala a ve svém stanovisku navrhla zachování úhrad u vybraných skupin volně prodejných léčiv jen za jí stanovených podmínek, což ale zákon nedovoluje. Všeobecná zdravotní pojišťovna tak de facto nenavrhuje ponechání v systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění u žádné skupiny volně prodejných léčiv. Pokud Všeobecná zdravotní pojišťovna nezmění své stanovisko do 31. května, což je lhůta pro zaslání vyjádření Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, přestanou být k 1. červenci  hrazeny všechny volně prodejné léky. S tímto stavem Ministerstvo zdravotnictví ČR nemůže souhlasit.
 
Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy

Typ souboru: doc
TZ_úhrady_OTC.doc (144,50 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?