Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová hovořila v pořadu Sama doma o aktuálním výskytu spalniček v ČR

Vytvořeno: 11. 5. 2018 Poslední aktualizace: 11. 5. 2018

Datum vydání: 10. 5. 2018
Zdroj: Sama doma


V posledních týdnech se ve zprávách hodně mluví o spalničkách. Jaká je aktuální situace a jestli hrozí epidemie spalniček, o tom si právě teď budeme povídat s hlavní hygieničkou ČR Evou Gottvaldovou.

Jaká je tedy aktuální situace, kolik je nemocných?
K minulému pátku, protože my máme data sbíraná v určitých intervalech, evidujeme v České republice celkem 111 případů spalniček, přičemž 73 jich připadá na Prahu, 16 na Středočeský kraj, v pěti krajích nemáme spalničky vůbec a v těch ostatních, tam už jsou to spíše případy v řádu jednotek.

Jak moc je to vysoké číslo, kolik třeba bylo evidovaných v tuto dobu v loňském roce?
Nepamatuji si číslo k dnešnímu datu, ale za celý loňský rok jsme měli necelých 150 případů, a to je také důvod, proč nyní o spalničkách mluvíme, protože tady máme zvýšený výskyt spalniček.

A co to tedy znamená? Máme se bát, že propukne epidemie, nebo spíš jen být ostražití?
Nikdy není dobré se bát, vždy je lepší být pragmatičtí a ostražití. Samozřejmě my děláme vše pro to, abychom minimalizovali šanci, že by propukla velká epidemie. Jak sama určitě víte, máme povinné očkování, máme krajské hygienické stanice, které se této oblasti plně věnují a v případech, kdy se objeví spalničky, tak konají a činí patřičná opatření.

Vy evidujete, odkud se spalničky k těm k jedincům, kteří jimi onemocní, dostanou? Zajímá vás tady ta informace a máte ji někde zapsanou?
Samozřejmě nás to zajímá, protože u každého inflačního onemocnění hledáme tzv. první případ, tzv. index case, takže nás zajímá, odkud se toto onemocnění objevilo, protože i to determinuje naše opatření. Ten zvýšený výskyt, který momentálně máme v ČR, je charakteristický poměrně vysokým počtem případů, které byly do ČR dovezeny. Nejvíce z Ukrajiny, ale evidujeme také Thajsko či Rakousko.

Jak moc je to závažné onemocnění?
Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, což nyní velmi často diskutujeme, protože jeden nemocný člověk se spalničkami může nakazit 12 až 18 jedinců. Podíváme-li se na to z druhého úhlu, tak člověk, pokud je vnímavý ke spalničkám, tak v 90 % případů onemocní, pokud se dostane do kontaktu s nemocným.

Jak se projevuje tato nemoc?
Spalničky se projevují primárně tzv. chřipkovými příznaky – kapénkovou infekcí, horečkou, rýmou, po určitém čase se může objevit vyrážka v dutině ústní. A pak asi po čtyřech dnech se objevuje charakteristická vyrážka, červená až červenohnědá, která se šíří od hlavy dolů po celém těle.

Jak se léčí? 
Na spalničky v podstatě nemáme lék, léčí se symptomaticky antipyretiky a klidem. Právě o to nejdůležitější je očkování.

A proč se říká, že jsou tak nebezpečné, že mohou ohrozit na životě?
U spalniček je nebezpečný hlavně výskyt komplikací, protože s nimi často souvisí bakteriální infekce, kdy může nastat třeba zápal plic, případně zánět středního ucha. A právě zápal plic bývá nejčastější příčinou úmrtí v souvislosti se spalničkami.

Jak dlouho trvá inkubační doba, kdy někdo onemocní spalničkami, projeví se u něj ta nemoc a může být nakažlivý?
Uvádí se až tři týdny.

K jakému systémovému opatření dochází, pokud někdo třeba v rodině onemocní spalničkami? Je hospitalizován nebo se léčí doma?
Je hospitalizován na příslušné infekční klinice a pak nastupují další opatření. Tam pak záleží, jak moc byl nemocný v kontaktu s členy rodiny nebo třeba s kolegy v zaměstnání. Buď dochází k vakcinaci nebo je nutný lékařský dohled nebo i karanténa.

Jaká existují doporučení pro třeba maminky s opravdu malými dětmi, protože proti spalničkám se očkuje od roku věku dítěte. Pokud má maminka mladší děti a obává se této nemoci, existují nějaká doporučení? Nebo existuje nějaká internetová stránka, která se pravidelně aktualizuje, kde se vyskytly spalničky?
My máme samozřejmě epidemiologické zpravodajství, dáváme tyto informace médiím, informují i krajské hygienické stanice. Ale tím nejdůležitějším opatřením, aby byly chráněny děti, které ještě nemohou být naočkovány, tak to je právě očkování těch, které už očkovány být mohou. Protože právě tyto děti jsou chráněny tzv. kolektivní imunitou. Ti jedinci, kteří mohou být očkováni, opravdu očkováni jsou a vytváří takové podmínky, aby se spalničky, ani jakékoli jiné infekční onemocnění, nemohlo šířit.

Děkuji za informace a držme si palce, ať se spalničky nešíří dál.
Děkuji za pozvání.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?