Projekt Hlava v Pohodě – podpora duševního zdraví dospívajících, osvěta a prevence

Vytvořeno: 17. 8. 2023 Poslední aktualizace: 17. 8. 2023

 

 

 

Projekt Hlava v pohodě vychází z toho, že duševní zdraví dospívajících obecně není v úplně dobré kondici. Je zaměřen na podporu duševního zdraví dospívajících ve věku 11 – 16 let, zároveň cílí na rodiče i pedagogy, má pomoci hledat komunitní řešení dané problematiky a přispět k destigmatizaci.

Zahrnuje čtyři aktivitytvorba vzdělávacího programu, tvorba podcastů, realizace dvou seminářů
a realizace závěrečné konference (proběhne 15. 11.2023).

Vzdělávací program Hlava v pohodě je audiovizuální vzdělávací program, který zahrnuje 8 tematicky zaměřených modulů. Každý modul obsahuje podklady pro pedagogy k realizaci dvou výukových hodin na témata související s duševním zdravím, celkem vzniká 8 vzdělávacích modulů. Jednotlivé moduly
v délce 90 minut lze použít jako celek nebo volně kombinovat a realizovat samostatně.

Podcasty Hlava v pohodě – v našich podcastech chceme mluvit o potížích a o tom, co řeší dnešní dospívající, nabídnout jim řešení, říct jim, že nejsou sami, kam se můžou obrátit pro pomoc a že se nemají bát si o ni říct. Poradíme, jak se starat o své duševní zdraví a jak zvládat výzvy, se kterými se můžou setkat. Cílová skupina jsou dospívající ve věku 11 – 16 let, ale mohou poslouchat i rodiče a další věkové kategorie.

Na základě zkušeností dětských psychologů jsme vybrali 20 aktuálních témat, např.:

Meditace a relaxace, Proč se nebát psychologa, Sebepřijetí, Já a ti druzí, Rozvod rodičů, Jak nezblbnout na netu, O kyberšikaně, Digitální závislost, O závislostech, Psychická odolnost, Sebepoškozování, Strach – panika, Úzkost – deprese,  Životní styl, Identita – sexualita gender atd.

Hosty jsou odborníci na daná témata, spolupracujeme s psychology.

Podcasty si můžete poslechnout na Spotify: https://open.spotify.com/show/3RqTMbIQH3nffKNtF9PJ1z 

Projekt Hlava v pohodě (ZD-MGS1-014) realizuje Vzdělávací centrum Turnov, o.p.s., je financován z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. Partnery projektu jsou Technická univerzita v Liberci a Univerzita ve Stavangeru.

Veškeré informace o projektu a výstupy nejdete na www.hlava-v-pohode.cz.