S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221 – volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 – варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.
Právě dnes si připomínáme Světový den Alzheimerovy choroby
Když německý psychiatr Alois Alzheimer v roce 1907 popsal symptomy tohoto onemocnění, byla Alzheimerova choroba považována za velmi vzácné onemocnění. Oproti tomu aktuální odhady ukazují na cca 9 milionů osob žijících s demencí v Evropě a okolo 140 tisíc v ČR.
Příčiny Alzheimerovy choroby (onemocnění mozku, při kterém dochází k úbytku mozkových buněk a k vyhasínání jejich funkcí, což je spojeno se zapomínáním, se zhoršením schopnosti pochopit různé pojmy nebo plánovat) nejsou doposud zcela objasněny. O to více je potřeba zaměřit pozornost na prevenci této nemoci a na její včasnou diagnostiku. Zvláštní podporu si zaslouží členové rodin osob žijících s demencí a další neformální pečující.
V dubnu 2021 vláda ČR schválila Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění 2020-2030 (NAPAN 2020-2030), který ke schválení připravilo společně Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Cílem NAPAN 2020-2030 je zlepšit prevenci a péči v oblasti demencí a zvýšit povědomí o demencích ve společnosti.
NAPAN 2020-2030 úzce souvisí s Národním akčním plánem pro duševní zdraví a je koncipován jako podrobně popsaný plán k dosažení vytyčených cílů pomocí efektivní spolupráce klíčových organizací a institucí. Obsahuje 49 opatření, která lze rozdělit do pěti hlavních oblastí – jsou to doporučené postupy a síť služeb, které řeší nedostatky v oblasti včasné diagnózy, koordinace a pokrytí službami. Další oblasti, kterým se NAPAN 2020-2030 věnuje, jsou vzdělávání, epidemiologie a výzkum, povědomí o demenci a prevence vzniku kognitivních poruch a ochrana práv osob žijících s demencí.
Aktuálně v souladu s NAPAN 2020-2030 pracují odborníci např. na přípravě doporučení pro prevenci demence v ČR, na adaptaci nástrojů pro edukaci neformálních pečujících, které budou dostupné online, na rozšiřování sítě služeb nebo na zvyšování informovanosti o Alzheimerově nemoci ve společnosti.