S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou bezplatnou informační linku ke koronaviru 1221.
V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.
Evropská komise
Evropská komise je výkonným orgánem Evropské unie, který odpovídá, mimo jiné, za předkládání legislativních návrhů, stanovení rozpočtu EU a dohled nad uplatňováním práva EU v členských státech.
Hlavní úkoly a pravomoci Evropské komise
- Legislativní pravomoc: předkládání návrhů právních předpisů Evropskému parlamentu a Radě
- Výkonná pravomoc: řízení a provádění politik EU, plnění rozpočtu a zastupování EU na mezinárodní scéně, např. při sjednávání dohod mezi EU a jinými zeměmi
- Kontrolní pravomoc: vymáhání platné legislativy EU (společně se Soudním dvorem EU)
Evropská komise zastupuje mezi institucemi Evropské unie nadnárodní princip. Prosazuje zájmy EU jako celku a tvoří protiváhu zájmům jednotlivých členských států. Dohlíží na plnění smluv, iniciátorkou legislativy EU a jakousi „vládou“ Evropské unie.
Evropská komise je složena z 28 komisařů, kteří zastupují jednotlivé členské státy. Každý z komisařů odpovídá za určitou oblast politiky EU.
Problematika zdraví, léčiv a zdravotnických prostředků je v Evropské komisi zastupována komisařem pro zdraví, kterým je od roku 2014 Vytenis Andriukaitis, a Generálním ředitelstvím pro zdraví a bezpečnost potravin (DG SANTE), v jehož čele je pan Xavier Prats Monné.
Stránky Evropské komise k veřejnému zdraví naleznete v angličtině zde.