Doporučení k očkování proti onemocnění covid-19 pro letošní podzimní a zimní sezónu

Vytvořeno: 14. 9. 2023 Poslední aktualizace: 28. 9. 2023

V České republice je již k dispozici nová adaptovaná monovalentní očkovací látka Comirnaty Omicron XBB.1.5., která je zaměřena proti aktuálně cirkulujícím variantám koronaviru. Distribuce této vakcíny byla zahájena v úterý 12. září a jednotlivá zdravotnická zařízení, ordinace praktických lékařů nebo očkovací místa bez registrace si tak mohou vakcínu pro své pacienty a další zájemce o očkování bez problému objednat u distributora.

Registrace k očkování bude umožněna počátkem října, v současné době je možné zvolit si některé z očkovacích míst bez registrace: ockoreport.uzis.cz/.

Nyní dostupná vakcína je určena pro osoby starší 12 let, očkuje se jako jedna dávka a již se nerozlišuje, zda se jedná o základní očkování nebo posilovací dávku. Pro již dříve očkované platí, že by další dávka měla být podána nejdříve 3 měsíce po dávce předchozí. O optimálním termínu načasování očkovaní/přeočkovaní se poraďte se svým lékařem.

Varianta pro děti ve věku 5 až 11 let bude v ČR k dispozici v následujících týdnech, o její dostupnosti bude ministerstvo včas informovat.

Přílohy