Antigenní test (rychlý antigenní test – RAT)

Vytvořeno: 14. 12. 2023 Poslední aktualizace: 18. 12. 2023

Co to je antigenní test a jak funguje

Antigenní test je test, který rozpozná virové bílkoviny – konkrétně obalový a membránový protein viru SARS-CoV-2, který se vyskytuje v těle nakaženého během probíhající infekce. Kvalitní antigenní test prováděný v laboratoři tak dokáže odhalit i bezpříznakové jedince. Dalším typem antigenního testu je tzv. „rapid antigen test“ (tj. rychlý antigenní test), jehož citlivost je však omezená. Tento test by se tedy měl provádět u osob, které již mají příznaky onemocnění covid-19 nebo opakovaně u těch, které příznaky nemají.

Výhody antigenního testu

  • rychlé vyhodnocení (cca. do 30 minut od otestování)
  • cena

Nevýhody antigenního testu

  • nižší citlivost testu oproti PCR testu

Jak probíhá odběr vzorku

Při příchodu (či příjezdu, pokud zamíříte na odběrové místo s drive-in provozem) proběhne vaše identifikace a poté vám zdravotník odebere vzorek výtěrem úzkou štětičkou z nosohltanu. Samotný odběr trvá pár vteřin. Za 20–30 minut od otestování by měl být znám výsledek. Odběrové místo vás o jeho výsledku informuje buď přímo na místě, SMS zprávou nebo e-mailem. 

Jak získám certifikát o prodělaném onemocnění

Certifikát o prodělaném onemocnění se vygeneruje 10. den od odběru vzorku, pouze na základě provedení antigenního testu zdravotnickým personálem a pouze v případě, kdy testovaná osoba vykazuje příznaky onemocnění.