S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou bezplatnou informační linku ke koronaviru 1221.
V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.
Výskyt nového koronaviru souvisejícím s těžkým respiračním onemocněním
Koronaviry jsou obalené jednořetězcové (+) RNA viry, dlouhodobě známé jako původci infekcí u člověka i zvířat. Ve veterinární sféře jsou koronaviry vážnými patogeny, které způsobují např. průjmová onemocnění prasat, u drůbeže mohou způsobit infekční bronchitidu, jsou původci onemocnění skotu, psů, koček i myší. Po dlouhou dobu představovaly koronaviry především veterinární problém, avšak v 60. letech byly popsány první koronaviry způsobující především onemocnění lidí (OC43 a 229E), především onemocnění horních cest dýchacích, obecně kvalifikované jako „nemoc z nachlazení- common cold“. V roce 2003 se objevil nový závažný patogen ze skupiny koronavirů – SARS coronavirus. Důslednými protiepidemickými opatřeními se podařilo šíření tohoto agens zastavit a v tuto chvíli není nikde na světě aktivní. Pandemie SARS coronaviru si vyžádala 8096 nemocných a celkem 774 úmrtí (case fatality rate 9,6%). Dále byly popsány další dva noví zástupci koronavirů – NL63 v roce 2004 a HKU1 v roce 2005 – původce pneumonií u několika pacientů v Hong Kongu.
- cestující ze Saudské Arábie nebo z Kataru, případně těsný kontakt s osobami, které jsou podezřelé na nákazu touto infekcí.
- horečka
- jeden či více symptomů indikujících infekci dolních cest dýchacích (kašel, dechová tíseň) a
- rtg potvrzení plicní infiltrace (pneumonie) nebo ARDS nebo pozitivní post mortem vyšetření indikující pneumonii či ARDS
- chybějící jiné vysvětlení dané zdravotní situace
- možný případ s PCR pozitivitou (RNA sekvence homologní s novým virem)