S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221 – volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 – варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.
Uznávání specializované způsobilosti
Při uznávání specializované způsobilosti se postupuje podle stejných principů jako při uznávání odborné způsobilosti ostatních nelékařských zdravotnických povolání. Specializovanou způsobilost lze žadateli uznat, má-li odbornou způsobilost (buď absolvováním studia v ČR nebo přiznanou či uznanou rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví.
Uznávání probíhá na základě posouzení dokladů o dosaženém zahraničním specializačním vzdělání a jejich srovnání s českými požadavky na specializační vzdělávání v daném oboru. Požadavky jsou stanoveny v případě specializované způsobilosti vzdělávacím programem specializačního vzdělávání v příslušném oboru – dostupné ZDE
Zpět na Uznávání kvalifikací získaných v členských státech EU
Ministerstvo zdravotnictví rozhodne o uznání specializované způsobilosti zdravotnického pracovníka na území České republiky, pokud absolvované studium plně odpovídá svým obsahem a rozsahem minimálním požadavkům stanoveným vzdělávacím programem pro příslušný obor specializačního vzdělávání. Výsledkem procesu může být:
-
uznání specializované způsobilosti v příslušném oboru; nebo
-
uznání podmíněné splnění jednoho z kompenzačních opatření (adaptační období, rozdílová zkouška). Ministerstvo je oprávněno požadovat splnění kompenzačních opatření, pokud obsah specializačního vzdělání žadatele je z hlediska teoretických a praktických oblastí nebo délky podstatně rozdílný od obsahu specializačního vzdělávání vyžadovaného v ČR. Žadateli může být uloženo pouze jedno kompenzační opatření a má možnost výběru mezi adaptačním obdobím a rozdílovou zkouškou.
Adaptačním obdobím se rozumí období výkonu daného zdravotnického povolání v České republice pod dohledem odborně způsobilé osoby. Délka adaptačního období nesmí překročit 3 roky.
Rozdílovou zkouškou se rozumí zkouška zaměřená na posouzení schopnosti uchazeče vykonávat dané zdravotnické povolání v České republice.
Uznání odborné kvalifikace (ve formě uznání specializované způsobilosti) je zpoplatněno správním poplatkem ve výši 1 000,- Kč.
Jedním ze způsobů úhrady je podání okolkované žádosti (kolková známka lze zakoupit na pobočkách České pošty) nebo je možné dle zákona o správních poplatcích platbu provést na účet Ministerstva zdravotnictví. Bankovní poplatky s tím spojené hradí žadatel. Na účet musí být připsána přesná částka nebo částka jakkoli vyšší. Pokud by byla připsána částka nižší, správní poplatek by uhrazen nebyl a rozhodnutí by nebylo vydáno. Odhadnout správnou částku je věcí žadatele. Doplatek na správnou výši je samozřejmě možný, ale jsou to další poplatky k tíži žadatele.
Nezbytné podklady k provedení převodu:
Číslo účtu MZ pro správní poplatky: 3711-0002528001
Kód banky: 0710
Název banky: Česká národní banka, Praha 1
Mezinárodní kód účtu (IBAN): CZ45 0710 0037 1100 0252 8001
Mezinárodní kód banky (BIC): CNBACZPP
Variabilní symbol: 1111111111
K vyplněné a podepsané žádosti o uznání specializované způsobilosti je nutné doložit následující doklady:
-
Kopii dokladu totožnosti.
-
Kopii dokladu osvědčujícího státní příslušnost (dokládá se pouze v případě, že tato skutečnost nevyplývá z dokladu totožnosti).
-
Kopii dokladu o změně jména spolu s jeho překladem (např. oddací list).
-
Kopii dokladu o získání způsobilosti k výkonu příslušného zdravotnického povolání na území ČR:
-
v případě studia absolvovaného v ČR je dostačující doklad o získaném kvalifikačním vzdělání (diplom, osvědčení, vysvědčení, certifikát, apod.);
-
v případě studia absolvovaného v zahraničí je nutné doložit rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví o uznání způsobilosti k výkonu příslušného zdravotnického povolání na území ČR.
-
-
Kopii dokladu o získání specializované způsobilosti spolu s jeho překladem: zahrnující
-
doklad o dosažené specializované způsobilosti, tj. diplom nebo vysvědčení či osvědčení;
-
doklad o struktuře absolvovaného specializačního studia, tj. o obsahu, rozsahu a délce specializačního studia (obsahem se rozumí teoretické a praktické oblasti, které byly součástí specializačního vzdělání), např. vzdělávací program, učební plán či učební osnovy;
-
doklad o výkonu zdravotnického povolání – doklady od bývalých zaměstnavatelů nebo současného zaměstnavatele (potvrzení nebo pracovní smlouva a dohoda o rozvázání pracovního poměru).
-
-
Kolkové známky v úhrnné hodnotě 1 000,- Kč (nalepit obě části kolkové známky, kolková známka, která neobsahuje vrchní nebo spodní část není platná, kolky jsou k dostání na všech pobočkách České pošty) nebo doklad o úhradě správního poplatku bankovním převodem (musí obsahovat jméno a příjmení žadatele, jméno a příjmení majitele účtu, datum úhrady, číslo účtu a variabilní symbol – viz pokyny k vyplnění žádosti).
Výše uvedené doklady se předkládají v kopii. Má-li Ministerstvo zdravotnictví pochybnosti o pravosti předložených kopií, požaduje jejich předložení v originále nebo úředně ověřené kopii. U dokladu totožnosti nebo dokladu osvědčujícího státní příslušnost může požadovat předložení originálu k nahlédnutí.
Doklady se předkládají spolu s kopií překladu do českého jazyka, pokud v něm nebyly vydány (překlad není vyžadován u dokladů vydaných ve slovenském jazyce). Má-li Ministerstvo zdravotnictví pochybnosti o správnosti překladu, může na uchazeči požadovat předložení úředně ověřeného překladu dokladu do českého jazyka tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků ve smyslu zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, v platném znění.
PŘED PODÁNÍM ŽÁDOSTI O UZNÁNÍ ODBORNÉ KVALIFIKACE (UZNÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI) DOPORUČUJEME NEJDŘÍVE ZASLAT „ŽÁDOST O PŘEDBĚŽNÉ STANOVISKO K MOŽNOSTI UZNÁNÍ SPECIALIZOVANÉ ZPŮSOBILOSTI“. O předběžné stanovisko můžete požádat písemně na adresu (MZ ČR, Vinařská 6, 603 00 Brno) nebo i emailem na adresu (katerina.pribylova@mzcr.cz). Vždy bude třeba doložit vzdělávací program absolvovaného studia, doklady o výkonu povolání od zaměstnavatelů (pokud nějaké jsou) a dále doklady o dalším celoživotním vzdělávání potvrzující absolvování odborných kurzů (pokud byly absolvovány).
Jakmile bude stanovisko vyhotoveno, můžete dle jeho výsledku zvolit další postup. Bude-li kladné, můžete poté požádat o uznání (viz informace výše).