S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221 – volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 – варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.
Úspěšné projekty IOP 6.3.2. Veřejné zdraví
Oblast veřejného zdraví spadá pod Integrovaný operační program (IOP). Ten představuje jeden z hlavních tématických operačních programů pro čerpání strukturálních fondů v programovém období 2007–2013.
Globálním cílem IOP je modernizace a zefektivnění činností a procesů v oblasti veřejné správy a navazujících veřejných služeb a územního rozvoje, jako předpokladu pro vytvoření moderní občanské společnosti a zvýšení konkurenceschopnosti regionů a ČR jako celku.
Projekty v oblasti veřejného zdraví se dají rozdělit do tří oblastí podpory:
a) Projekty na modernizaci přístrojového vybavení
b) Projekty prevence
c) Projekty řízení kvality a nákladovosti veřejného zdraví
3.2.A – Projekty na modernizaci přístrojového vybavení
Projekty na modernizaci přístrojového vybavení patří pod oblast podpory 3.2a Integrovaného operačního programu (IOP). Ten se snaží prostřednictvím modernizace a obnovy technického a přístrojového vybavení zajistit kvalitní a dostupnou zdravotní péči odpovídající evropským standardům. Podpora cílí na ty oblasti, v rámci kterých má ČR nejhorší ukazatele z hlediska včasnosti záchytu onemocnění, nemocnosti, úmrtnosti či úspěšnosti léčebných intervencí ve srovnání s průměrem zemí EU:
- specializovaná pracoviště traumatologické péče včetně zázemí (pracoviště radiodiagnostická, nukleární medicíny, specializované laboratoře)
- specializovaná pracoviště neurochirurgické péče
- specializovaná pracoviště kardiochirurgické péče
- radiodiagnostická pracoviště
- radioterapeutická pracoviště
- pracoviště nukleární medicíny
- specializované laboratoře
Příklady úspěšných projektů:
- Nové angiolinky pro Nemocnici Na Homolce
- Nové onkologické centrum v Motole
- Kvalitnější péče pro pacienty s cévními chorobami mozku ve Zlínském kraji
3.2.B – Projekty prevence
Cílem oblasti podpory 3.2b Integrovaného operačního programu (IOP) je posílení prevence zdravotních rizik osob ohrožených sociálním vyloučením nebo osob znevýhodněných jejich zdravotním stavem nebo věkem:
- Rozvoj celonárodního, plošného systému implementace a koordinace primární prevence zdravotních rizik a trvalého poškození zdraví
- Modernizace a inovace stávající infrastruktury zdravotnických zařízení (tzv. nadregionální sítě zdravotnických zařízení Ministerstva zdravotnictví ČR) pro sekundární prevenci a zvýšení kvality systému následné a dlouhodobé péče pro minimalizace následků akutních poškození zdraví v důsledku:
- centrálních mozkových příhod
- omezení pohybových funkcí a pohybového aparátu
- kardiovaskulárních onemocnění
- chronických neinfekčních onemocnění
- Národní a nadregionální projekty NNO
Příklady úspěšných projektů:
- Nové pomůcky pro hendikepované
- Hradec Králové má moderní přístroj pro rehabilitaci
- Lepší rehabilitační péče v Kladrubech
- Nejmodernější prádelna v České republice
3.2.C – Projekty řízení kvality a nákladovosti systému veřejného zdraví
Oblast podpory 3.2c Integrovaného operačního programu (IOP) je modernizace, inovace a standardizace podmínek pro měření a hodnocení kvality poskytované péče o zdraví populace. Projekty zaměřené na zavádění procesů hodnocení zdravotnických intervencí „Health Technology Assessment“ (HTA) by měly racionalizovat řízení v rámci sítě zdravotnických zařízení Ministerstva zdravotnictví ČR.
Příklady úspěšných projektů:
- Lepší péče a oceněné pro Masarykův onkologický ústav díky technologii WiFi
- Kvalitní zdravotní péče ve FN Plzeň je efektivní a ekonomická