S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.
Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.

Upozornění Ministerstva zdravotnictví na nutnost posouzení rizika přenosu viru ZIKA při darování lidských tkání a buněk

Vytvořeno: 8. 4. 2016 Poslední aktualizace: 13. 7. 2020

Upozornění Ministerstva zdravotnictví na nutnost posouzení rizika možného přenosu viru Zika při darování lidských tkání a buněk

MZ upozorňuje na informace zveřejněné na webových stránkách European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), které se týkají doporučení ECDC k posouzení rizika možného přenosu viru Zika při darování lidských tkání a buněk.

Informace naleznete na http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/zika-virus-rapid-risk-assessment-9-march-2016.pdf.

MZ doporučuje tkáňovým/odběrovým zařízením zohlednit posouzení výše uvedeného rizika do standardních pracovních postupů týkajících se posuzování zdravotní způsobilosti a vhodnosti dárců (včetně posouzení tohoto rizika u dárců spermií před každým darováním a posouzení tohoto rizika při odběru tkání ze zemřelých dárců) a zavedení záznamu o provedeném posouzení rizika možného přenosu viru Zika do záznamové dokumentace tkáňového/odběrového zařízení.

Další informace týkající se uvedené problematiky lze nalézt na webových stránkách U. S. Food and Drug Administration (FDA)

http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/GuidanceComplianceRegulatoryInformation/Guidances/Tissue/default.htm.