S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Upozornění Ministerstva zdravotnictví na nutnost posouzení rizika přenosu viru ZIKA při darování lidských tkání a buněk

Vytvořeno: 8. 4. 2016 Poslední aktualizace: 13. 7. 2020

Upozornění Ministerstva zdravotnictví na nutnost posouzení rizika možného přenosu viru Zika při darování lidských tkání a buněk

MZ upozorňuje na informace zveřejněné na webových stránkách European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), které se týkají doporučení ECDC k posouzení rizika možného přenosu viru Zika při darování lidských tkání a buněk.

Informace naleznete na http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/zika-virus-rapid-risk-assessment-9-march-2016.pdf.

MZ doporučuje tkáňovým/odběrovým zařízením zohlednit posouzení výše uvedeného rizika do standardních pracovních postupů týkajících se posuzování zdravotní způsobilosti a vhodnosti dárců (včetně posouzení tohoto rizika u dárců spermií před každým darováním a posouzení tohoto rizika při odběru tkání ze zemřelých dárců) a zavedení záznamu o provedeném posouzení rizika možného přenosu viru Zika do záznamové dokumentace tkáňového/odběrového zařízení.

Další informace týkající se uvedené problematiky lze nalézt na webových stránkách U. S. Food and Drug Administration (FDA)

http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/GuidanceComplianceRegulatoryInformation/Guidances/Tissue/default.htm.