S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Zasedání ministrů zdravotnictví členských států EU dnes dosáhlo politické shody nad návrhem směrnice o uplatňování práv pacientů v přes hraniční zdravotní péči

Vytvořeno: 8. 6. 2010 Poslední aktualizace: 8. 6. 2010


Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se dnes v Lucemburku zúčastnila zasedání ministrů zdravotnictví členských států EU v rámci jednání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO). Jedním z hlavních výsledků jednání je dosažení politické shody členských států nad návrhem směrnice Evropského parlamentu a Rady o uplatňování práv pacientů v přes hraniční zdravotní péči.
 
„Jedná se o významný návrh, který by měl vést zajištění práv pacientů při plánovaném čerpání zdravotní péče v jiném členském státu EU,“ říká Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví a dodává: „Pacienti budou mít právo cíleně vyhledat zdravotní péči v jiném členském státu EU a obdržet úhradu nákladů na tuto péči ve výši, v jaké by jim byla poskytnuta na území země, kde jsou pojištění.“
 
Dohodnuté znění směrnice je výsledkem téměř dvouletých složitých jednáních na expertní i politické úrovni. Významný podíl na nich mělo i české předsednictví. Hlavním cílem bylo zajistit nároky pacientů při čerpání péče v zahraničí, a zároveň neohrozit finanční stabilitu různorodých zdravotních systémů členských států EU. Zároveň bylo také nutné zajistit, aby poskytování zdravotní péče bylo především kvalitní a bezpečné.
 
Návrh zároveň nastavuje rámec pro spolupráci členských států, zejména v oblasti elektronického zdravotnictví, rozvoje evropských referenčních sítí poskytujících vysoce specializovanou péči či hodnocení zdravotnických technologií.
 
K postoji Rady se nyní ještě musí vyjádřit Evropský parlament. Lze očekávat další intenzivní diskuse, neboť ani na této půdě nebude lehké najít shodu.Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166.
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz
 

Přílohy

Typ souboru: doc
TK_8_6_2010.doc (149,50 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?