S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Volnočasové aktivity pouze s O-N. Vláda schválila nová opatření

Vytvořeno: 22. 11. 2021 Poslední aktualizace: 22. 11. 2021

Vláda ČR schválila ve čtvrtek 18. listopadu mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, na základě kterého bude od 22. listopadu možné prokazovat se při volnočasových aktivitách pouze očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Skončí tak uznávání antigenních a, až na výjimky, také PCR testů.

Antigenní a PCR testy od 22. listopadu nebudou nově součástí OTN a nebude možné se jimi prokazovat v místech, kde se OTN vyžaduje, jako např. restaurace, provozovny služeb (kadeřnictví, kosmetika apod.), vnitřní sportoviště, plavecké bazény, různé hromadné akce.

Výjimka platí pro děti do 12 let, které se stejně jako doposud nebudou muset prokazovat vůbec. Testy budou moci i nadále využívat mladí od 12 do 18 let nebo osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Dále se bude možné prokazovat testem také například při nástupu do lázeňské péče, ubytování na vysokoškolských kolejích nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní ale výhradně odebrané zdravotníky se budou uznávat i pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, včetně přítomnosti otce u porodu.

„Jsme ve velmi vážné situaci, o čemž svědčí i aktuální čísla diagnostikovaných případů. Jsme přesvědčeni, že epidemie se nešíří kvůli očkovaným. To neznamená, že se nemohou nakazit, ale očkovaní nezaplňují nemocnice. Proto jsme rozhodli, že lidé, kteří chtějí využít služeb, zajít si do restaurace, někde se ubytovat nebo se zúčastnit hromadných akcí, se budou muset prokázat už jen certifikátem o dokončeném očkování nebo potvrzením o prodělání covid-19 v posledních 180 dnech,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že opatření bude platit také pro svatby, pohřby a další podobné akce.

Rozočkovaní, kteří mají po první dávce nebo ještě nemají dva týdny po druhé, budou muset předložit společně s potvrzením o dávce také PCR test. Budou mít ze zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů za měsíc. Lidé s dokončeným očkováním pak dva PCR testy měsíčně.

Vláda na dnešním zasedání jednala také o povinném testování na covid- 19 ve firmách a školách. Vláda finálně rozhodne na jednání v pátek 19. listopadu. 


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Daniel Köppl, ředitel odboru komunikace s veřejností, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?