Vláda schválila mimořádnou dodávku a úhradu antibiotik ze zahraničí. Jde o penicilin ve formě tablet a amoxicilin v suspenzi

Vytvořeno: 19. 4. 2023 Poslední aktualizace: 20. 4. 2023

Dnes dala vláda další souhlas s mimořádným opatřením, kterým Ministerstvo zdravotnictví stanoví úhrady mimořádně dodaných antibiotik registrovaných v jiných státech EU, a to od 1. května na 12 měsíců.

Na základě mimořádných opatření již byla stanovena úhrada antibiotickým léčivým přípravkům s obsahem penicilinu, azitromycinu, amoxicilinu a s kombinací amoxicilinu a kyseliny klavulanové.

“Jednání s výrobci a distributory mají výsledky. Daří se nám vyjednat mimořádné dodávky léčiv i urychlovat ty plánované. Díky tomu dnes vláda opět mohla vyslovit souhlas s úhradou mimořádně dodaných léčiv. Situace s léky by měla být stabilizována v první polovině května,” uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na dlouhodobé strategii k řešení výpadků léčiv. V těchto dnech jsou vypořádávány připomínky novely zákona o léčivech, která má za cíl mj. stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit v případě oznámení o přerušení dodávek dodávky tohoto léku pro české pacienty odpovídající jeho spotřebě na 1-2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku. Ministerstvo zdravotnictví ji předloží vládě do konce května.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?