S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Ve většině evropských zemí je nízké riziko nákazy, Češi se budou muset prokázat negativním testem při příjezdu z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství

Vytvořeno: 22. 6. 2020 Poslední aktualizace: 29. 6. 2020

Epidemiologové aktualizovali mapu, která znázorňuje systém označující míru rizika v souvislosti s nákazou covid-19, tzv. semafor, podle kterého se od 15. června budou odvíjet pravidla na hranicích. K zemím s vysokým rizikem nákazy (červená) se nově přidává Portugalsko. Naopak řada zemí se středním rizikem (oranžová) se přesunula do kategorie s nízkým rizikem (zelená). Epidemiologická situace ve státech sousedících s ČR se změnila v případě Polska, konkrétně u Slezského vojvodství. Tato část Polska sousedící s ČR se z důvodu skokového nárůstu počtu nakažených přesunula do červené kategorie. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje českým občanům sledovat před vycestováním vývoj epidemiologické situace v daných zemích.

Rozdělení států EU dle vývoje onemocnění covid-19, tzv. semafor, se rozlišuje na tři stupně, podle toho, jaká je v nich situace ohledně vývoje onemocnění covid-19 a jaká omezení čekají na ty, kteří by z nich zamířili do České republiky. Zelená značí země, ze kterých je možné přicestovat bez omezení jak pro občany České republiky, tak pro cizince. Z oranžově označených států se Češi budou moci vracet bez omezení. Na občany a rezidenty zemí EU+, které spadají od oranžové a červené kategorie, se budou nadále vztahovat podmínky pro vstup definované ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví (např. nadále platí, že občané těchto zemí nemohou do ČR cestovat za turistickým účelem). Při příjezdu z červených zemí se budou muset negativním testem po návratu nadále prokazovat jak cizinci, tak i Češi.

Itálie, Irsko, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Španělsko a Malta se přesouvají z oranžové kategorie do zelené, tedy zemí s nízkým rizikem nákazy. Belgie zůstává v oranžové kategorii, tedy se středním rizikem nákazy. Situace se zlepšila ve Velké Británii, která je nyní také zařazena do kategorie se středním rizikem.

Mezi červené země patří Švédsko a Portugalsko. Kvůli nepříznivému lokálnímu vývoji v počtu nakažených spadá mezi červené země také Slezské vojvodství, část jižního Polska sousedící s Moravskoslezským krajem.

Parametry a kritéria tzv. semaforu vychází z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Kritériem je počet nakažených osob na 100 tisíc obyvatel. Na systému spolupracují odborníci z řad epidemiologů, z ministerstva zdravotnictví, krajských hygienických stanic, z ministerstva vnitra a zahraničí.

Opatření celkově vstupuje v platnost 15. června. S Českem a Rakouskem, Slovenskem a Maďarskem, kde je epidemiologická situace dlouhodobě stabilní, již byla omezení na hranicích zrušena.

Seznam zemí je aktualizován v týdenních intervalech podle aktuální epidemiologické situace.


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?