Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

V Praze přetrvává červený stupeň pohotovosti, do oranžového stupně nyní spadá 28 okresů

Vytvořeno: 21. 9. 2020 Poslední aktualizace: 21. 9. 2020

Po aktuálním vyhodnocení aktuální epidemiologické situace v souvislosti s COVID-19 zařadilo Ministerstvo zdravotnictví do druhého stupně pohotovosti mezi oranžové okresy značící počínající komunitní přenos celkem 28 okresů. Praha zůstává v třetím stupni pohotovosti, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos. 

 Už dříve byly do oranžového stupně pohotovosti zařazeny okresy: Beroun, Kladno, Kolín, Uherské Hradiště, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Nymburk, Příbram a Cheb. Nově nyní okresy: Plzeň-město, Ústí nad Labem, Ostrava-město, Děčín, Litoměřice, Teplice, Brno-město, Zlín, Chrudim, Pardubice, Havlíčkův Brod, Brno-venkov, Benešov, Mladá Boleslav, Svitavy, Hodonín, Kroměříž a Plzeň-jih.

 Do zeleného stupně pohotovosti, který se vyznačuje výskytem nákazy bez komunitního přenosu, spadají nyní tyto okresy: Most, Ústí nad Orlicí, Klatovy, Kutná Hora, České Budějovice, Prachatice, Tábor, Domažlice, Plzeň-sever, Rokycany, Karlovy Vary, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Jičín, Náchod, Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Blansko, Znojmo, Olomouc, Prostějov, Šumperk, Bruntál, Nový Jičín, Opava, Rakovník, Jindřichův Hradec, Písek, Chomutov, Česká Lípa, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Pelhřimov, Břeclav, Vyškov, Jeseník, Přerov, Vsetín, Frýdek-Místek, Karviná, Český Krumlov, Strakonice, Sokolov, Tachov.

 „Praha je i nadále z pohledu epidemiologické situace nejzatíženějším regionem. V hlavním městě přetrvává komunitní přenos. Proto také přijímá další protiepidemická opatření. Od pátku v ní začal platit zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních, od dnešního dne jsou povinné roušky na venkovních akcích nad 100 osob a zavádí se distanční výuka na vysokých školách, která bude probíhat do 31. 10. 2020,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová s tím, že počet případů v Praze je u mladší generace primárně spojen se začátkem školního roku. Hygienickou stanicí hlavního města Prahy bylo řešeno více než sto událostí ve školských zařízeních, primárně se jedná o jednotkové případy u žáků/studentů či pedagogů, ale objevují se už i události s vyššími výskyty.

 „To, že neustále apelujeme na zodpovědné chování občanů, je zcela opodstatněné. Pravidla ohledně mytí rukou, dodržování odstupů a nošení roušek jsou přesně těmi nástroji, které šíření epidemie v populaci zpomalí. Efektivním nástrojem je také aplikace eRouška 2.0. Její novou verzi si stáhlo už 375 tisíc lidí. Velmi ji všem doporučuji,“ dodala Rážová.

Příslušné krajské hygienické stanice mohou pro svůj správní obvod zavést mimořádná opatření, která tamní epidemiologická situace vyžaduje.

 Denní záchyty pozitivně diagnostikovaných pacientů s COVID-19 jsou celorepublikově vysoké a v čase postupně dále narůstají, zejména v nejzatíženějších regionech jako je Praha a Středočeský kraj. Průměrné denní záchyty v ČR přesahují hodnotu 1 700 a celkový kumulativní nárůst za hodnocených 7 dní je 12 412 nových případů. Přepočítáno na 100 000 obyvatel je týdenní kumulativní přírůstek aktuálně vyšší než 110, a tedy vysoce překračuje hranici středního rizika dle škály ECDC a dalších mezinárodních doporučení (týdně 25 – 30/100tis). 

Vysoký počet diagnostikovaných koresponduje s velkým objemem prováděných testů a samozřejmě odráží šíření nemoci v populaci. Nárůst počtu pozitivně diagnostikovaných osob se týká většiny okresů ČR, nejde již o omezený počet jasně popsaných clusterů nebo ohnisek nákazy. Celkové reprodukční číslo kalkulované pro celou populaci ČR je rovno 1,62.

Celkově pozitivní zprávou je, že plošně nedochází nárůstu zranitelných skupin obyvatel, např. podíl nově diagnostikovaných osob ve věku 65+ tvoří méně než 10% celkových nárůstů, u kategorie 75+ je to méně než 5 %. Nicméně, v důsledku narůstajícího celkového počtu pozitivně diagnostikovaných pacientů i v této kategorii rostou absolutní počty pozitivních.

Už dříve bylo z důvodu epidemiologické situace nařízeno v celé ČR nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě. Platí také zákaz prodeje vstupenek na akce na stání a omezení otevírací doby v zařízeních stravovacích služeb v čase od 0:00 do 6:00 hodin. Více zde.

Stupně pohotovosti a opatření vyplývající z aktuální epidemiologické situace v ČR:

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/stupne-pohotovosti

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?