V ČR přetrvává plošná chřipková epidemie

Vytvořeno: 7. 2. 2020 Poslední aktualizace: 7. 2. 2020

V šestém kalendářním týdnu tohoto roku je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1 896 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o 1,7 %.

„Nejnovější údaje potvrzují, že i nadále probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Vzestup je evidován zejména u malých dětí, tj. ve věkové skupině do pěti let věku, v jednotlivých krajích nejsou evidovány významné změny v celkové nemocnosti. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Plzeňského, Moravskoslezského, Jihomoravského a Zlínského.

„Doporučujeme občanům, pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Aktivita chřipky v Evropě kontinuálně vzrůstá, většina zemí hlásí plošné rozšíření. Slovinsko hlásí velmi vysokou aktivitu chřipky. Vysokou aktivitu hlásí Bulharsko, Lucembursko a Turecko. Převažuje stále virus typu chřipky A nad chřipkou typu B. Pouze dva státy hlásí dominanci viru chřipky typu B.

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?