S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.
Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.

Ústavní soud potvrdil zákaz kouření v restauracích

Vytvořeno: 18. 4. 2018 Poslední aktualizace: 18. 4. 2018

Ing. Gabriela Štěpanyová
vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí


Ministerstvo zdravotnictví vítá rozhodnutí Ústavního soudu, ve kterém zamítl návrh skupiny senátorů zrušit zákaz kouření v provozovnách stravovacích služeb. Neshledal toto opatření protiústavní. Tím tak potvrdil účel a smysl tohoto důležitého opatření, které je zaměřené na ochranu zdraví našich občanů. V dalších dvou bodech Ústavní soud senátorům vyhověl pouze částečně a zbylou většinu zamítl ve prospěch současné právní úpravy.

Jsem velmi rád, že ústavní soudci nevyhověli, pro mě nepřijatelnému, návrhu senátorů zrušit zákaz kouření v restauracích. Byl by to jednoznačně krok zpátky. Již první data jasně ukazují, že zákaz kouření má příznivý vliv na zdraví českých občanů. Jakákoliv změna by v současné době byla neuvážená a předčasná. Dnešní rozhodnutí mi dodává sílu do páteční diskuse ve Sněmovně. Věřím, že se poslanci zachovají stejně rozumně a odpovědně jako dnes Ústavní soud,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ústavní soud také zachoval zákaz prodeje tabákových výrobků a alkoholických nápojů na akcích určených mladším 18 let. Doposud se zákaz týkal akcí určených převážně pro děti. Vypuštěním slova „převážně“ tak Ústavní soud pouze zpřesnil právní formulaci. Soud nevyhověl ani v požadavku zrušit zákaz prodeje alkoholických nápojů prostřednictvím prodejního automatu. To ministerstvo považuje za velmi pozitivní, protože v opačném případě by došlo ke zvýšení dostupnosti alkoholických nápojů dětem a mladistvým.

Vyhlášením nálezu Ústavního soudu dochází z pohledu ministerstva k drobným změnám právní úpravy, které však nemění její hlavní cíl spočívající v ochraně zdraví občanů před škodlivými účinky návykových látek. Ministerstvo zdravotnictví se nyní s nálezem podrobně seznámí a bude vyhodnocovat jeho dopady v praxi.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?