S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Umění jako mocná zbraň. Výstava na Ministerstvu zdravotnictví zobrazuje boj za mír na Ukrajině

Vytvořeno: 26. 9. 2022 Poslední aktualizace: 26. 9. 2022

Ministerstvo zdravotnictví pořádá výstavu reflektující válku na Ukrajině. Chodby resortu zaplnily obrazy od mladých umělců z celého světa. Cílem je přinést návštěvníkům i zaměstnancům jasné poselstvíUkrajina dnes bojuje za svou svobodu a umění jako mocná zbraň nestojí v tomto boji stranou.

Výstava obrazů Maluji mír na Ministerstvu zdravotnictvíKdyž válka začala, založila „Umělecká škola“ v Chersonu umělecký projekt „Maluji mír“, ke kterému se připojilo 1200 mladých umělců (ve věku od 7 do 15 let) z jedenácti zemí.

Projekt „Kreslím mír“ se následně připojil k 20. mezinárodnímu fóru „Golden Easel“, které iniciovalo štafetu míru. K této příležitosti byla uspořádána řada výstav „Kreslím mír“ v mnoha zemích, a sice Mexiku, České republice, Bulharsku, Ukrajině, Slovensku, Tchaj-wanu, Švýcarsku, Turecku, Norsku a další jsou připravované v Litvě, Izraeli, Japonsku.

„Tato iniciativa je jednoznačně odrazem obrovské solidarity s Ukrajinou, jejíž lid netouží po ničem jiném než po ukončení tohoto válečného konfliktu a nastolení míru, neboť tento konflikt stál Ukrajinu nespočet lidských životů a spoustu lidí připravil o jejich domov. Výstava je však výjimečná tím, že reflektuje vnímání války a míru prismatem těch nejmladších – dětí a mladých umělců,“ řekl Vlastimil Válek.

Výstava obrazů Maluji mír na Ministerstvu zdravotnictví

První výstava, kterou odstartovalo hnutí Štafeta míru po celém světě, byla zahájena 21. dubna 2022 v České republice v Centru Jana Ámose Komenského v Přešticích s podporou nadace Sutnar – Nadace Radoslava a Elaine Sutnarových.

„K misi Centra Jana Ámose Komenského při CČE v Přešticích patří jednoznačně služba potřebným i podpora projektů jako je tento,poznamenal Jan Satke.

„Vlastně Komenský i Sutnar byli běženci a v cizině se angažovali proti zlu války, které je vyštvalo z jejich domovů,dodává doc. Josef Mištera. 

„Cílem výstavy je ukázat celému světu, že Ukrajinci jsou lidé nezdolní, silní duchem, vzdělaní, s bohatou kulturou a tradicemi, lidé, kteří sní o světě v míru, plného svobody a demokracie, ke kterému patří,“ uvedla kurátorka projektu prof. Julie Slipičová.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?