S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.
Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.

Svatopluk Němeček: Odolnost na antibiotika je vážný problém medicínské praxe

Vytvořeno: 17. 6. 2016 Poslední aktualizace: 17. 6. 2016

Český ministr zdravotnictví se dnes zúčastnil v Lucemburku jednání zemí EU k problematice rostoucí odolnosti populace vůči klasickým antibiotikům. Právě narůstající rezistence na ně má ročně v celém světě za následek až 700.000 úmrtí. Ministři zdravotnictví zemí EU se proto dohodli, že do poloviny příštího roku připraví plán, jak tuto situaci ve svých zemích změnit.

„Stává se poměrně často, že u některých kmenů bakterií nemáme antibiotikum, které by zafungovalo,“ upozorňuje Svatopluk Němeček, a připomíná také ekonomický rozměr dané věci: „Je to jasný problém z hlediska medicínské praxe. Stojí to velké peníze, vývoj nových léčiv je drahý a léčiva speciální stojí už nyní řádově více než ta běžná.“ Dále ministr zdravotnictví zdůraznil, že situace je nejproblematičtější právě ve veterinářství, kde jsou antibiotika například ve velkochovech podávána jako prevence, a to plošně.

Evropská komise má také za úkol připravit vlastní návrh dalšího postupu, a to v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Garantovat a aktivně podporovat by měla i prosazování evropských standardů a praxe v nejrůznějších mezinárodních a multilaterálních smlouvách.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?