Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Roušky dáme pryč koncem léta, třetí dávka vakcíny bude, říká hlavní hygienička Pavla Svrčinová

Vytvořeno: 11. 6. 2021 Poslední aktualizace: 28. 6. 2021

Datum vydání: 11. 6. 2021
Zdroj: MF DNES, iDNES.cz
Autor: Robert Oppelt, Eva Zahradnická


Pavla Svrčinová je tři měsíce hlavní českou hygieničkou, tedy „velitelkou“ boje s covidem. Přestože v úřadu není dlouho, má už třetího šéfa, třetího ministra zdravotnictví. Co Česko čeká v nejbližších měsících, popsala MF DNES.

Evropská léková agentura začala posuzovat vakcínu Moderna pro skupinu od 12 do 18 let. Pfizer od 12 let schválen již je. Odkdy se budou děti a mladiství u nás očkovat? Tato skupina by dle odborníků mohla pomoci dosáhnout kolektivní imunity.
V tuto chvíli se mohou již očkovat všichni mladí, kterým je více než 16 ­let. Počítáme s tím, že budeme očkovat i děti od 12 let v návaznosti na to, jak budou povolovány očkovací látky. Děti se u nás určitě očkovat budou dle toho, jak bude rozšířena specifikace pro použití jednotlivých očkovacích látek. Začneme asi Pfizerem, protože ten je již Evropskou lékovou agenturou schválen pro použití pro děti od 12 let. Plánujeme, že věkovou skupinu 12 až 16 let zase otevřeme pak najednou.

Bude to v gesci jen dětských praktických lékařů?
Plánujeme otevřít očkovací centra i pro tyto děti, hned jak opadne největší nápor starších zájemců. Předpokládáme, že pro tuto věkovou skupinu budou vyčleněna určitá očkovací místa, kde bude zázemí pro případ, že by nastaly nějaké problémy. To znamená – například dětská oddělení. A stejně tak se budeme snažit, aby mezi očkujícími lékaři byli i pediatři. Oni jsou zvyklí celý život děti očkovat.

Kdy budeme moci děti přihlásit?
Kdy přesně začneme očkovat děti od 12 do 16 let, vám ještě nyní neřeknu. Ale myslím, že je dobré připomenout, že už nyní se mohou očkovat děti nad 12 let, pokud jsou chronicky nemocné. Pokud mají třeba cukrovku, astma či jiné podobné nemoci. I proto jsme již od začátku těmto dětem umožnili prioritní registraci pro očkování. Jediné, co pro to potřebují, je ověřovací kód od ošetřujícího lékaře. Na podzim počítáme s tím, že se do očkování zapojí praktičtí lékaři pro děti a dorost. Jediný problém je, že zrovna vakcíny Pfizer jsou balené po více než tisíci kusech. Nyní už připravujeme podmínky pro pojišťovny, aby mohly vypsat výběrové řízení na distributora těchto očkovacích látek, který by zavážel očkovací látku pediatrům. Domnívám se, že očkování dětí po prázdninách skončí opravdu v rukou pediatrů v jejich ordinacích.

A přeočkování? U dospělých už je to skoro jisté. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek uvedl, že dle studií děti vytvořily dvakrát vyšší hladinu protilátek a možná u nich přeočkování nebude třeba.
Toto probíráme s vakcinologickou společností, probírali jsme to i na Národní imunizační komisi. Náš odborný odhad je, že přeočkování bude opravdu potřeba. Otázkou je, kdy. Zatím to vypadá, že nejdříve bude letos ke konci roku. Klinické studie pořád probíhají, zkoušky očkovacích látek taky, takže uvidíme. Podle našich znalostí by se v první řadě mělo týkat chronicky nemocných osob a nejstarších občanů. A­ postupně uvidíme, jestli bude potřeba přeočkovat mladší osoby, které mají obecně imunitní odpověď lepší než my starší.

Jak by potom proočkování probíhalo?
Očkovací látky zajišťuje jako dosud Evropská komise, objednáno jich máme dostatek. Navrhujeme, že by zůstala v provozu páteřní očkovací místa u přímo řízených organizací ministerstva zdravotnictví, jako jsou fakultní nemocnice, zdravotní ústavy, Státní zdravotní ústav. Plus ještě projednáváme s kraji, že tam, kde nejsou fakultní nemocnice, by to byly krajské nemocnice, případně i některé větší okresní. Druhý pilíř pak musí tvořit kolegové praktičtí lékaři. Do jejich rukou očkování patří. Zrovna tento týden měl pan ministr jednání se zástupci praktických lékařů, kde tuto otázku také probírali. A pak jsou tady specializované společnosti, které poskytují očkovací látky a očkují, takže to bude třetí pilíř, na který se budeme spoléhat. Přeočkování bude pouze jednou dávkou, už na to máme draft a v rámci naší skupiny to konzultujeme a chtěli bychom to projednat s ­radou vlády pro zdravotní rizika.

O2 Universum má smlouvu do poloviny září, takže od konce září by to začalo fungovat?
Počítáme, že na podzim. S tím, že model se trošku změní, že víceúčelové haly se musí vrátit svému účelu. Ale tam, kde to půjde, to může zůstat. A to bude část té páteře, na kterou budeme spoléhat, ale je to pořád ještě ve fázi vyjednávání. Teď je důležité vysoutěžit distributora očkovací látky. Protože výrobci to dovezou na jedno, dvě místa v republice a odtamtud se to musí odvézt zase dál. A Pfizer si ještě vymínil, že bude každého vysoutěženého kontrolovat, že musí projít jejich testem kvality, takže to opravdu není jednoduchý proces.

Při přeočkování dostaneme stejnou vakcínu jako na začátku?
Na to, jestli je možno kombinovat vakcíny, teď probíhají velké studie. Projednávalo se to i na úrovni Evropského společenství. Některé státy už teď mixují očkovací látky, ale u nás se zatím držíme toho, že čím člověk očkovací schéma započal, tak ho musí dokončit. U přeočkování ale pravděpodobně nebudou všichni výrobci pokrývat mutace, jež bude potřeba přeočkovat, takže předpokládám, že mix bude možný.

Zkracuje se doba mezi dávkami u Moderny. Kdy u Pfizeru?
Určitě se zkracovat bude, ale přesně nejsem schopna ten okamžik predikovat. Musíme mít dostatek dávek. Do objemu sto tisíc dávek denně nám jich nezbývá moc na první dávku, takže kdybychom to teď zkrátili, budeme očkovat jen druhé dávky a nikdo by neměl šanci nechat se očkovat tou první. V­ druhé polovině léta by mohlo dojít ke zkrácení toho intervalu.

Už víte, jak se bude v létě testovat? A po návratu z dovolené?
Pravidla nastavená máme, budeme je průběžně upravovat, jak se bude jednak měnit nákazová situace ve světě a jednak, jak budou pokračovat jednání s dalšími státy. Od 1. července budeme mít všichni na území Evropského společenství možnost cestovat na takzvané covid pasy. A pokud bude nějaká dvoustranná dohoda i s dalšími zeměmi, samozřejmě budeme ta jednání a­ dohody z­ nich vzniklé respektovat. Předpokládám, že se to bude trošku měnit, ale ochranu před zavlečením tady určitě budeme chtít, protože teď jsme se trošku srovnali na území České republiky a já potřebuju v létě mít ochranu občanů nastavenou tak, aby se sem nedovezla nějaká mutace, která by prolomila nastavenou obranu, ať už proděláním nemoci, nebo očkováním.

Bude pokračovat Chytrá karanténa?
Určitě. Minulý týden jsme měli jednání za účasti krajských hygien, ÚZIS, armády a­ vyříkávali si problémy, aby se systém dál zlepšil. Připravujeme vše na to, abychom systémy používali nejen na covid, ale na všechna ostatní infekční onemocnění, jako je žloutenka, salmonelóza. V létě se budou ještě dotahovat systémy, jako je příletový formulář, aby se nastavil systém varování. Například, když se člověk třeba nedostaví na vyšetření, tak aby krajské hygieně zasvítilo červeně, že tato osoba nesplnila svoji zákonnou povinnost, a oni to mohli cíleně kontrolovat. Dotahujeme do konce i signalizování klastrů, že když najednou během týdne někde vznikne víc případů, začne to systém signalizovat. Když to bude mít souvislost třeba s­ příletem ze zahraničí, upozorní systém, aby se vzorek podrobil diskriminačnímu PCR. 

Začne se v září znovu testovat ve školách a vrátí se tam i roušky?
Samozřejmě že se plán tvoří, už ho máme projednaný i s ministerstvem školství a na pondělní vládu ho připravujeme. Bude představen radě pro zdravotní rizika, a pokud dojde ke schválení, začneme činit přípravné kroky, aby se testování na začátku školního roku opravdu provádělo. Jeden z důvodů je, že se nám zase poskládají děti, které jezdily po světě, po táborech. A druhý problém je, že většina dětí ještě nebude očkovaná. Očkovací látka bude až pro děti od 12 let, ty malé očkované nebudou. Během léta se začnou teprve očkovat teenageři. Na začátku školního roku se ve školách testovat bude.

Sejmou plně očkovaní roušky? Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí zbavilo očkované roušek už od 13. května.
U nás bez roušek budeme určitě taky, ale v okamžiku, kdy dosáhneme určité úrovně proočkovanosti či kolektivní imunity. Chceme, aby s tím, že těch odhadovaných 10 až 15 procent lidí, kteří prodělali nemoc a nebyli u lékaře, s očkovanými a těmi, o kterých víme, že nemoc prodělali, se to dostalo na úroveň zhruba 70 procent. Teoreticky toho dosáhneme na konci léta.

Evropský parlament schválil covid pasy, takže Česko se bude držet evropského nařízení od 1. 7.?
Je to nařízení Evropského parlamentu a rady. Evropské covid pasy pokrývají primárně naše cestovatelské aktivity. Jenomže my potřebujeme mít i možnost prokázat očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělané nemoci i u řady aktivit v Česku.

Ještě k letním aktivitám dětí. Ozývá se spousta hlasů ohledně povinnosti překontrolovat je na táborech a podobných akcích po sedmi dnech. Je to tak nutné?
Snažili jsme se s panem ministrem najít rozumný a bezpečný kompromis. V těch případech, kdy děti, které jedou na tábor, jsou testovány metodou PCR, tak v průběhu tábora není potřeba přetestování. Co se týče antigenních testů, ty prokážou ve většině případů jen akutní onemocnění, proto u nich požadavek na přetestování zůstává. Jsme opatrní z toho důvodu, že na tábory se sjíždějí děti z více regionů s různou incidencí. Myslím si, že děti už testování znají ze škol a že s ním opravdu neměly vůbec žádný problém. Lze si i pozvat třeba některé firmy, které mají odběrová místa, pokud to bude 30, 50, 100 dětí, tak jsou schopni přijet i sanitkou a nabrat děti přímo na táboře. Vždyť to jde ze zdravotního pojištění, proto se to zachovalo. Děti za to nebudou nic platit. Ale je možné samozřejmě použít i samotest.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?