Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Rizikové skupiny se mohou nově preventivně očkovat proti MPOX

Vytvořeno: 22. 2. 2023 Poslední aktualizace: 22. 2. 2023

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na doporučení Světové zdravotnické organizace, Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí a expertního panelu Evropské komise a na základě vyhodnocení očkovacích strategií v zahraničí zpřístupňuje preventivní očkování proti MPOX (dříve „opičí neštovice“) široké škále osob s vyšším rizikem nákazy.

Očkování proti MPOX je aktuálně mimo pracovníků v profesionální expozici a osobám v epidemiologicky významném kontaktu, umožněno také osobám, které jsou dle hodnocení odborných autorit (WHO, ECDC) ve vyšším riziku nákazy a je vhodné jim z hlediska zajištění prevence před touto nákazou zajistit dostupnost očkování.

Jedná se konkrétně o osoby s rizikovým chováním, které jsou více ohrožené touto nákazou, tj. osoby mající sex s více sexuálními partnery, včetně osob poskytujících sexuální služby; muže mající sex s muži (MSM) užívající Pre-Expoziční profylaxi (PrEP) HIV; osoby, u nichž bylo v posledních 6 měsících diagnostikováno pohlavně přenosné onemocnění a v neposlední řadě osoby žijící s partnerem, který je HIV pozitivní. 

Vzhledem k tomu, že se nejedná o očkování povinné, nýbrž doporučené, a tedy dobrovolné, tj. spadající do skupiny očkování provedených na žádost fyzické osoby, není možné aplikaci očkovací látky (výkon) hradit z veřejného zdravotního pojištění. V tomto specifickém případě je však postup odlišný v tom, že osoba, které je očkování na základě splnění výše uvedených kritérií a zhodnocení rizik a benefitů tohoto očkování doporučeno, si hradí pouze samotný výkon, tj. aplikaci očkovací látky, nikoliv očkovací látku jako takovou.

Očkování proti tomuto onemocnění je aktuálně prováděno na celkem 10 vybraných místech, jejich seznam je k dispozici zde.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?