Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Restaurace bez kouře slaví úspěch. Obyvatelům Moravskoslezského kraje zákaz kouření nevadí, čtvrtina v nich dokonce i víc utrácí

Vytvořeno: 6. 9. 2017 Poslední aktualizace: 6. 9. 2017

V restauracích, barech a kavárnách se již více než 90 dní nekouří. Většina obyvatel kraje s tím nemá žádný problém. Čtvrtina návštěvníků takového zařízení v něm dokonce konzumuje více, nežli před tím. Nové nařízení kuřáky zároveň i motivuje. Dvacet procent kuřáků díky novému zákonu uvažuje o tom, že své kouření omezí, nebo s ním úplně skoncuje. Tyto a dalších údaje přinesl exkluzivní průzkum Ministerstva zdravotnictví ČR, který byl dnes uveřejněn při příležitosti osvětové kampaně „Poslední típnutí“ na Masarykově náměstí v Ostravě.

Česká republika se stala jednou z posledních zemí Evropské unie, která přijala protikuřáckou legislativu. Odborníci na závislosti nový zákon vítají. Téměř každé páté úmrtí u nás je spojeno s kouřením.  Riziko se však netýká pouze aktivních kuřáků, ale i jejich okolí.

Kouření jako módní přežitek mezi mladšími

Z průzkumu vyplývá, že zákaz kouření v restauracích se těší větší oblibě u mladší generace ve věku 18–26 let, nežli u jejich rodičů. Zákon nejvíce podporují lidé s vysokoškolským vzděláním a lidé z měst. Kromě nich má zákon největší zastánce u nekuřáků. Pouze 3 z 10 respondentů z Moravskoslezského kraje novou legislativu odsoudili.

„Zákon je v účinnosti pouhé tři měsíce a už přináší pozitivní výsledky. Prokazuje to, že jeho přijetím udělala Česká republika další krok na cestě ke zdravější budoucnosti svých občanů. Těší mě i skutečnost, že zákaz kouření v restauracích přiměl některé kuřáky zamyslet se nad tím, jak ohrožují své zdraví i zdraví svého okolí,“ dodává k výzkumu náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

 

 

 

Lidé více utrácí

Kritici nové legislativy často upozorňovali na hrozící propad tržeb a odliv návštěvníků restauračních zařízení. Ten se však v Moravskoslezském kraji ve skutečnosti nijak výrazně neprojevil. Na konzumaci poloviny obyvatel kraje (53 %) neměl zákaz kouření žádný vliv, čtvrtina (25 %) pak dokonce uvedla, že svou konzumaci během posledních tří měsíců zvýšila.

„Byl to mnohaletý zápas s jediným protivníkem, který prodělá: s výrobci cigaret. Klesne totiž o pár procent jejich prodej. Pohostinský průmysl naopak s nekuřáckým prostředím všude na světě své zisky zvýšil: také u nás nekouří 3/4 obyvatel, a někteří do restaurací nechodili právě proto, že se tam kouřilo,“ uvedla na adresu nového opatření Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

 

 

Zdroj: MZ. N=514 Moravskoslezský kraj

Češi přestávají kouřit

Výsledky aktuálního šetření mohou pro závislé na tabáku představovat i silnou motivaci. Pětina kuřáků totiž v průzkumu uvedla, že kvůli nové legislativě vážně uvažuje o omezení svého zlozvyku. Část z nich chce s kouřením dokonce úplně přestat.

Těm, kteří mají opravdový zájem skoncovat s kouřením, by měla pomoci i road-show kampaně Poslední típnutí, která dnes navštívila Masarykovo náměstí v Ostravě. V rámci ní mají občané možnost zdarma konzultovat svou zdravotní situaci s odborníky, nechat si změřit vitální kapacitu plic či se dozvědět o zdravotních dopadech kouření.

A těch je opravdu mnoho. „Kouření a nadměrná spotřeba alkoholu mají závažný globální dopad na zdraví populace a také způsobují značné ekonomické ztráty. Vědecké práce potvrzují, že ve vyspělých evropských zemích jsou kouření a spotřeba alkoholu v první desítce rizikových faktorů, které mají dopad na celkovou míru nemocnosti a úmrtnosti. V České republice lze kouření připsat 17% podíl na roční úmrtnosti,“ uvedl na adresu kouření PhDr. Ladislav Csemy z Národního ústavu duševního zdraví.

Ochrana nekuřáků

Česká republika tento rok, jako jedna z posledních zemí v Evropské unii, přijala zákon omezující kouření ve vnitřních prostorách restaurací, hospod, barů a dalších zařízení. Vnímání této novinky chránící především nekuřáky a zaměstnance podniků od pasivního kouření, ale v konečném důsledku i samotné kuřáky, měl za cíl zjistit průzkum, který si nechalo zpracovat Ministerstvo zdravotnictví. Průzkum probíhal na začátku září na reprezentativním vzorku 514 obyvatel Moravskoslezského kraje z on-line panelu společnosti IPSOS.

Informace k akci Poslední típnutí v Ostravě

Datum: středa 6. září 2017

Čas: 13:00 – 16:00

Místo: Masarykovo náměstí, Ostrava

 

Hosté:

  • Eva Gottvaldová, náměstkyně ministra zdravotnictví, Hlavní hygienička ČR
  • Lenka Kostelecká, Odbor zdravotních služeb Ministerstva zdravotnictví
  • Roman Letošník, vedoucí Oddělení hygieny výživy KHS Moravskoslezského kraje
  • Anna Pasterna, odborná pracovnice Oddělení podpory zdraví a zdravotní politiky KHS Moravskoslezského kraje
  • Petra Lisníková, Státní zdravotní ústav, pracoviště Karviná
  • Jana Kubalová, Státní zdravotní ústav, pracoviště Karviná

 

Co se na akci dozvíte:

  • Jaké změny tzv. protikuřácký zákon přinesl
  • Co na něj říkají obyvatelé Moravskoslezského kraje
  • Jaké změny v souvislosti s novým zákonem zmapovali krajští hygienici
  • Proč a jak přestat kouřit
  • Kde najít odbornou pomoc, když se s kouřením rozhodnete skoncovat

 

Akcí budou provázet Eva Šimčíková a Richard Šíma.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?