S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Reakce MZ ČR na článek „Ministr zdravotnictví Vojtěch podpoří legalizaci domácích porodů“

Vytvořeno: 11. 2. 2020 Poslední aktualizace: 12. 7. 2020

Časopis Profi Medicína a server zezdravotnictvi.cz publikoval článek s názvem „Ministr zdravotnictví Vojtěch podpoří legalizaci domácích porodů“ obsahující nepravdivá tvrzení. Ministr Adam Vojtěch se k domácím porodům pod vedením porodní asistentky stejně jako odborná společnost a mezinárodní organizace dlouhodobě staví odmítavě a upozorňuje na jeho rizika. Autor v textu přes toto všeobecně známé stanovisko uvádí vyjádření ministra, které poskytl TV Prima, a vytrhává ho z kontextu, neboť pan ministr hovořil o podpoře vzniku komory porodních asistentek, nikoliv o „legalizaci domácích porodů“.

Existence České komory porodních asistentek a možnost stanovit určité požadavky na vzdělání a praxi má vést k tomu, aby byl stanoven standard péče o rodičku v domácím prostředí včetně porodu. Samotná existence komory ale rozhodně neznamená legalizaci domácích porodů. Porod v domácím prostředí za přítomnosti porodní asistentky české zákony neumožňují. Veřejnoprávní regulace v oblasti podmínek poskytování zdravotních služeb byla vždy motivována ochranou života a zdraví osob, kterým jsou poskytovány zdravotní služby, v tomto případě je na prvním místě jak ochrana rodičky, tak i novorozence. Stanovisko Ministerstva zdravotnictví se odvíjí od stanoviska odborných společností, které naleznete zde. Z tohoto důvodu ministerstvo v současnosti o možnosti legalizace či hrazení samostatného vedení domácího porodu porodními asistentkami neuvažuje. Tuto informaci můžete najít například zde.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?