S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Rakouský soud rozhodl o vrácení obrazů do ČR v kauze Diag Human

Vytvořeno: 1. 7. 2011 Poslední aktualizace: 1. 7. 2011

Okresní soud Vídeň – vnitřní město   svým rozhodnutím  vyloučil z exekučního řízení vedeném vůči České republice  zajištěné obrazy. Prostřednictvím svého právního zástupce ve Vídni  dnes tuto informaci obdrželo Ministerstvo zdravotnictví  ČR.  Soud vycházel  z argumentace  Úřadu  pro zastupování státu ve věcech majetkových a ministerstva zdravotnictví. 

 
V rámci tohoto řízení došlo k zajištění obrazů zapůjčených do Rakouska za účelem výstavy. Rakouský soud zdůvodnil své rozhodnutí s odkazem na imunitu výsostně kulturního majetku, který není určen k prodeji. Takové předměty jsou dle čl. 21 Úmluvy OSN o jurisdikční imunitě států a jejich majetku vyloučeny z exekuce.
 
Tato úmluva sice doposud nenabyla účinnosti, nicméně v rámci mezinárodního obyčejového práva je její obsah pro ratifikující státy závazný. Shodně hovoří i ustálená praxe rakouských soudů. Na základě mezinárodního obyčejového práva je proto v tomto případě provedení exekuce na majetek České republiky vyloučeno. Navíc je majetek, který je součástí kulturního dědictví nebo výstavy kulturně významných předmětů,   a který není na prodej nebo určen k prodeji, výslovně vyloučen z nuceného výkonu rozhodnutí. Zajištěná umělecká díla odpovídají přesně těmto podmínkám a exekuce není proto přípustná.

 

 

Pro více informací kontaktujte:
Ministerstvo zdravotnictví ČR, Vlastimil Sršeň, tel.: 224 972 166, e-mail: tis@mzcr.cz

Jste spokojeni s obsahem této stránky?