S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo zdravotnictví

Vytvořeno: 23. 11. 2022 Poslední aktualizace: 23. 11. 2022

Předseda vlády Petr Fiala se v úterý 22. listopadu setkal s místopředsedou vlády a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Návštěva premiéra byla již šestou návštěvou v pořadí bilančních setkání. Na programu jednání bylo kromě plnění programového prohlášení vlády zejména zvládání epidemie covidu-19 a pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Ministr Vlastimil Válek s předsedou vlády Petrem FialouVláda Petra Fialy se od svého jmenování potýká s celou řadou výzev. Setkání premiéra s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se tak týkalo zejména epidemie
covidu-19, se kterou celý svět bojuje už více než dva roky. „Poslední zimní i jarní omikronovou vlnu jsme zvládli bez lockdownů, zavírání škol, nebo omezování podnikání. Čeho si ale nejvíce vážím, že na rozdíl od našich předchůdců mluví naše vláda po celou dobu jedním hlasem. Občané nejsou svědky přestřelek ministrů v médiích,“ zhodnotil premiér dosavadní komunikaci s ministrem zdravotnictví. „Ačkoliv jsme zrušili povinné očkování proti covidu pro rizikové skupiny obyvatel, celkově je druhou posilovací dávkou naočkováno bezmála 700 tisíc občanů,“ doplnil předseda vlády.

I když šíření koronaviru v posledních týdnech zpomalilo, počty nakažených se mohou znovu zvyšovat. Ministerstvo tak pokračuje v úspěšné kampani Očkujeme se pro život beze strachu, která má vakcinaci podpořit. Premiér následně ocenil, že nejen kvůli epidemii se ministerstvo pod vedením Vlastimila Válka rozhodlo ocenit dobrovolníky Cenou ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví. A to i v případě uprchlické vlny, kterou rozpoutala Putinova agrese na Ukrajině. „Česká republika je vzorem pomoci Ukrajině i Ukrajincům během probíhající války. Zdravotnictví v tom není výjimkou,“ řekl premiér a upřesnil, že ve spolupráci s farmaceutickým průmyslem byla poslána humanitární pomoc v podobě deseti kamionů s více než 900 tisíci balení léčivých přípravků v hodnotě desítek milionů korun. „Chci všechny ujistit, že kvalitní zdravotní péče je tu pro každého a ani v souvislosti s příchodem uprchlíků před válkou se nijak nezměnila,“ dodal premiér Petr Fiala.

Premiér s ministrem zdravotnictví také hovořili o programovém prohlášení vlády. V něm vláda například slíbila zavedení mechanismu automatické valorizace platby pojistného za státní pojištěnce. „Prosazovala to řada ministrů zdravotnictví a žádný neuspěl. Jsem rád, že se to panu Válkovi podařilo,“ uzavřel předseda vlády s tím, že nyní diskuze probíhá i nad snížením byrokratické zátěže podnikatelů a živnostníků v oblasti omezení provádění pravidelných pracovně-lékařských prohlídek.

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle Petra Fialy získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a na co je naopak potřeba se ještě víc soustředit.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?