S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.
Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.

Poslanci schválili navýšení plateb za státní pojištěnce i snížení limitů na doplatky na léky

Vytvořeno: 30. 6. 2017 Poslední aktualizace: 30. 6. 2017

Poslanecká sněmovna dnes (30. 6. 2017) ve třetím čtení schválila návrh novely zákona č. 592/1992 Sb., která zaručuje navýšení plateb za státní pojištěnce pro roky 2019 a 2020, a návrh novely zákona č. 48/1997 Sb. zajišťující snížení limitů na započitatelné doplatky na léčivé přípravky. „Více peněz, které stát zaplatí za státní pojištěnce, nám umožní příští rok opět zvýšit platy a mzdy ve zdravotnictví o slibovaných 10 procent, což patří mezi priority resortu. Snížením spoluúčasti sociálně zranitelných pojištěnců na doplatcích za léky se snažíme zvyšovat sociální citlivost systému veřejného zdravotního pojištění, což zase patří mezi priority mé osobní,“ vysvětlil po jednání poslanců ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

V návrhu plánované navýšení pojistného na veřejné zdravotní pojištění placeného státem za státní pojištěnce pro roky 2019 a 2020 je jedním z kroků, který má přispět ke střednědobé stabilizaci financování systému veřejného zdravotního pojištění, a tím i ke stabilizaci českého zdravotnictví jako takového.

Meziroční navyšování platby za státní pojištěnce si vyžádá cca 3,5 mld. Kč ročně.

„Plánované změny v lékové politice ministerstva zdravotnictví, které obsahuje návrh novely zákona č. 48/1997 Sb., pomohou seniorům a rodinám s nemocnými dětmi lépe snášet ekonomické obtíže spojené s léčbou. Splníme tak slib zajistit těmto skupinám pacientů levnější léky,“ uvedl k návrhu ministr Ludvík.

V současné době jsou senioři nad 65 let věku chráněni ochranným limitem 2500 Kč na započitatelné doplatky za léky. To znamená, že když uhrazené doplatky na léky v kalendářním roce překročí tento ochranný limit, zdravotní pojišťovna vrátí pojištěnci peníze, které zaplatil na doplatcích nad tento limit.

„My toto aktuální nastavení změníme a od příštího roku snížíme pro seniory od 70 let věku ochranný limit na doplatky za léky ze současných 2500 Kč na 500 Kč. Tato změna přinese seniorům minimálně dvoutisícikorunovou roční úsporu ve výdajích za léky. Stejný princip bude platit pro seniory ve věkové skupině 65–69 let a pro děti do 18 let, u nich bude ochranný limit snížen na 1000 Kč za rok,“ doplnil Miloslav Ludvík.

Pokud tedy například 73letý pacient zaplatí na započitatelných doplatcích za léky v průběhu příštího roku v součtu 10 000 Kč, na konci roku mu zdravotní pojišťovna vrátí 9 500 Kč zpět. Pro českého seniora, který má průměrný příjem ze starobního důchodu 11 400 Kč, to jistě není zanedbatelná částka. Ochranné limity se budou týkat například léků na symptomatickou léčbu chronické žilní nemoci, vysoký krevní tlak nebo prevenci cévní mozkové příhody.
 

Oba návrhy novel dnes schválila Poslanecká sněmovna PČR, následně je projedná Senát.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz
 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?