Papež dostal od ministra Hegera noty. Ve Vatikánu bude znít česká hudba.

Vytvořeno: 2. 5. 2012 Poslední aktualizace: 2. 5. 2012

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se v rámci své pracovní návštěvy ve Vatikánu setkal s papežem Benediktem XVI. a jednal s ním o působení katolické církve ve zdravotnictví a sociálních službách. Toto téma by v budoucnu měla řešit i česko-vatikánská smlouva. Papež od ministra obdržel darem českou klavírní hudbu a noty od Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.

 
Ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger se setkal s papežem Benediktem XVI. a jednal s dalšími významnými zástupci Svatého stolce. Tématem jejich rozhovorů byla česko-vatikánská smlouva, která by měla řešit také sociální a zdravotní témata.
 
Benedikt XVI. dostal od českého ministra zdravotnictví neobvyklý dárek – noty od Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoš Janáčka. Leoš Heger neobvyklý dárek odůvodňuje slovy: „Chtěl jsem dát Svatému otci osobní dárek, který by jej skutečně potěšil a zároveň by představoval něco ryze českého. Jelikož vím, že rád hraje na klavír, byly noty logickou volbou. Vybrali jsme proto nejlepší díla českých skladatelů pro klavír a věříme, že ve Vatikánu bude znít česká hudba.“ Benedikt XVI. je vynikajícím pianistou, hra na klavír je také jeho oblíbeným koníčkem. Poté, co byl zvolen papežem, si dva klavíry nechal do Vatikánu nastěhovat, přičemž jeden z nich má i ve svých soukromých prostorách. Od Hegera dostal například noty kompletních Slovanských tanců od Antonína Dvořáka, výběr z díla Bedřicha Smetany nebo cyklus Leoše Janáčka V mlhách.
 
Při návštěvě ministra zdravotnictví na Státním sekretariátu byla rovněž diskutována otázka církevních restitucí. Ministr a přestavitelé Svatého stolce se shodli, že církve budou navrácený majetek spravovat svědomitě a ku prospěchu všech, o které pečují. „Vypíchnul bych důležitou a velmi náročnou činnost v péči o nemocné, umírající a další potřebné. Právě do těchto oblastí poputuje naprostá většina finančních prostředků, které byly církvím komunisty zcizeny,“ uvedl ministr Heger.
 
Leoš Heger již loni oznámil, že jeho resort převezme záštitu nad duchovní službou v nemocnicích a společně s církví připraví právní normu pro práci kaplanů ve zdravotnických zařízeních. Ministr získal ve Vatikánu zkušenosti a informace pro přípravu tohoto zákona. Působení nemocničních kaplanů se řídí dohodou mezi Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví z roku 2006. Mezi prvními, kdo začal poskytovat pastorační péči od roku 1997, byla pražská Všeobecná fakultní nemocnice na svém onkologickém oddělení.
 
 
 
Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?