Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Petr Arenberger

Vytvořeno: 17. 4. 2021 Poslední aktualizace: 28. 4. 2021

Datum vydání: 17. 4. 2021
Zdroj: MF Dnes
Autor: Robert Oppelt, Eva Zahradnická


Pane ministře, opoziční poslanci požadují, abyste se skončením nouzového stavu představil plán rozvolňování. Už ho máte připravený? Kdy a co se bude rozvolňovat?
Plán připravujeme, takže teď není co představovat. Já jsem se navíc díval i na stávající dokumenty, které byly k dispozici v rámci PSA, tak i opoziční dokumenty, které byly označovány jako lepší. Já tam vidím zásadní problém, že jsou tam uvedena data, a nedovedu si představit, že někdo je schopen ovlivnit biologické agens (faktor), které se ještě v čase mění, tak aby mohl říci, co se přesně stane v který den. To je ambice, kterou nemůžeme mít, to medicínsky neodpovídá. Když jdete na operaci s kyčelním kloubem, operatér vám řekne, že běžně lidé odcházejí za pět dní na rehabilitaci, ale může se kdykoli stát jakákoli komplikace. A to je voda na mlýn kritikům – tak oni nám řekli, že to bude, a vidíte, zase to nesplnili.

Přesto ale snad máte představu, které oblasti života se budou otevírat přednostně a jak?
Samozřejmě. Jednoznačná představa je preference škol. Všechny ostatní balíčky jsou rozpracované, ale právě je projednáváme s těmi zúčastněnými hráči, jak z oblasti průmyslu, tak s hospodářskou komorou, tak se sportovními svazy, s kulturou a podobně.

Viceprezident hospodářské komory Tomáš Prouza ve čtvrtek tvítoval, že projekt Cesta ze tmy už prodává i lístky na koncert 26. dubna v pražské Lucerně. Bude se rozvolňovat v kultuře?
To, že prodávají vstupenky, neznamená, že se bude konat…

Schválil jste jim to?
Ne. Jednáme o tom, je to zajímavý inovativní projekt, který využívá mezinárodní prvky, zkušenosti. Ale ty mezinárodní zkušenosti nebyly jednoznačné. Ale je jasné, že 26. dubna v Lucerně koncert nebude. Žádost, která byla podána na ministerstvo, schválena nebyla. 

Děti jsou už skoro rok doma. Je-li školství prioritou, je aspoň nějaký výhled, kdy se vrátí do školy i děti na druhém stupni?
Musíte tomu věnovat pozornost, kdy to bude. Já bych si teď nedovolil spekulovat, protože je to stejná informace, jako když řeknete, kdy bude otevřeno kadeřnictví a salony pro psy. 

Tak jinak. Můžeme se aspoň spolehnout na to, že další rozvolňování se bude týkat školství?
Je to naše priorita, ano. Ale jsou tam i doplňkové činnosti. Když už pustíte děti do škol, musíte zvažovat, že mají nějaké kroužky, a otázka je, jestli je povolit, či ne. Pokud začnete míchat jednotlivé třídy tím, že odpoledne se scházejí s jinými skupinami, je to zase epidemiologická zátěž. Teď se právě vede diskuse, zda jít čistě školstvím a mít uzavřené skupiny ve škole, nebo jestli doplníme i tu odpolední aktivitu dobrovolných skupin a pak bychom museli přidávání ve školách trochu přibrzdit. 

A vrátí se tedy druhostupňové děti do škol do konce školního roku?
To je stejná odpověď jako původně. Jak říkal Boris Johnson „data not dates“ (data, nikoli datumy). 

Objevují se i hlasy, když jsou promile pozitivních testů, zda neumožnit třeba prvňákům, druhákům být ve škole bez respirátorů. Uděláte to dětem, které jsou ve škole, snazší, nebo pustíte do škol druhý stupeň?Ochrana, kdy na jedné straně testujeme, a na druhé straně se přesto ještě chráníme, je ideální. Je to mechanismus „kšandy i pásek“. Ne vždycky musí jedna z těch částí fungovat.

A co testování? Vy máte data o počtu pozitivních dětí a pedagogických pracovníků?
Čísla máme. Je to bez velkého překvapení za ten první týden. V tomto týdnu nemůžeme přesně vyhodnotit, co nám ta informace říká. Určitě ne to pondělní testování, protože v pondělí jsme testovali, kolik dětí přišlo z rodinného prostředí, kde byl covid. Neříká to nic o kolektivu ve třídě, protože ony přišly ráno na testování a pak teprve šly do školy, takže se nemohly nakazit ve škole. Souvztažnost mezi antigenními testy a PCR testy je velmi vysoká. Třeba v Praze to vyšlo prakticky v 80 procentech případů. Důležité bude vyhodnocení ze čtvrtka. Tam už by mohl být nějaký komunitní přenos, ale myslím, že seriózně se o tom dá mluvit až příští týden. 

Připustil jste testování přesnějšími PCR testy. To třeba udělali ve Středočeském kraji. Použili neinvazivní PCR testy. Premiérovi prezentovali výsledky svojí studie. Kdy se bude testovat PCR testy?
V odborných skupinách to diskutujeme a jednoznačně je ideální používat PCR testy. Na druhou stranu musíme u PCR testů přihlédnout k tomu, jakým způsobem se odebírají. A souvisí to i s transportními možnostmi. Paní hejtmanka Středočeského kraje nabízela Hasičský záchranný sbor, ale o tom se nejednalo. Další věc je PCR vyšetření přímo v laboratořích.

Takže budou ve školách PCR testy?
Myslím, že asi budeme muset volit, pokud se pro to rozhodneme, kombinaci. Bez antigenních testů se v řadě případů neobejdeme. V pátek jsem mluvil s primátorem Prahy, zda by se to nedalo zavést pilotně v řadě míst v Praze. Musíme si ale uvědomit, že tím, jak se bude zlepšovat situace, tak nemocniční laboratoře, které téměř výhradně zajišťují PCR vyšetření, se budou muset přesunout na standardní provoz. Je třeba operovat, dělat vyšetření, prostě normální provoz. A ten covidový provoz by jim ten běžný omezoval. 

Jak hodně se sekvenují mutace (sekvenování je metoda, jak odhalit nebezpečné mutace viru – pozn. red.)?
Zaprvé se snažíme ideálně všechny pozitivní vzorky vyšetřovat PCR metodou, abychom zjistili, zda jsou tam přítomny známé mutace. My potřebujeme zjišťovat, co se na našem území s virem děje. Na to existuje „Next generation sequencing“, což dělají jenom vybrané laboratoře. My musíme tyto laboratoře zafinancovat. Tímto způsobem bychom chtěli vyšetřovat asi 8 400 vzorků měsíčně a požádali jsme vládu, aby na to uvolnila grant na 160 milionů korun. V pondělí to vláda schválila a právě vyhledáváme laboratoře, které jsou to schopny dělat.

Z toho, co se sekvenovalo, potvrdily se nějaké nebezpečné mutace? Jihoafrickou se podařilo zachytit.
To se daří držet pod kontrolou. U těchto případů je důležité udělat trasování, aby se našli všichni nosiči mutace. 

V létě budeme cestovat. Jak budou vypadat opatření po návratu domů? Čeká na nás karanténa?
Z epidemiologického hlediska je to standardní postup, jako když přijedete z podezřelé oblasti, kde je žlutá zimnice, nebo z oběžné dráhy, kde nevíme, co může být.

Premiér Babiš mluvil o tom, že cestování loni v létě byla chyba. Budou letos opatření přísnější?
Opatření připravujeme. Obrysy nejsou zatím jasně definovány. Určitě musíme něco zavést. Nemůžeme si dovolit, aby se nám tu opět něco rozjelo jen kvůli tomu, že jsme si sem přivezli z cest něco nového. Bude to odstupňováno podle rizikovosti destinace, která bude navštívena.

Je něco nového s covidpasem?
Máme připravenou elektronickou variantu. Čekáme na definování, jak a pro jaké účely se bude používat. Celé to bude na úrovni QR kódu, který o vás něco řekne, ale ne moc. Tak aby byla zachována všechna pravidla GDPR. Bude možné se tím prokazovat a kromě očkování bude možné dokázat, i že jste covid prodělali. V diskusi je, jestli tři měsíce, nebo půl roku (jde o to, jak dlouho by byl pas platný po nemoci – pozn. red.), a bude zachycovat i platnost vašeho aktuálního PCR nebo AG testu.

Evropa to do určité míry nechává na nás, co bude možné podnikat s covidpasem v Česku?
To je v diskusi. Lucernu jsme posunuli, ale dříve nebo později bude možné podobné akce pořádat. 

Tu otázku jste dostal už mockrát. Jde o povolení ruského Sputniku V, o němž se hodně mluví. Potkal jste se s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv, chtěl jste dokumenty, které úřad má. Z toho, co jste si přečetl, co víme o ruské vakcíně?
Hovořme obecně o vakcínách, které nejsou registrovány u EMA. Každý lék nebo vakcína musí projít procesem. Je tu řada léků nebo vakcín, které běží na výjimku, ale ta je na již hotovou dokumentaci. My se poohlížíme po všem, co by nám zvýšilo možnost očkování, tak hledáme, jak je dokumentace velká. O ruském produktu víme, že část dokumentace nemáme k dispozici. To neznamená, že neexistuje. My jsme požádali SÚKL nejdřív neformálními rozhovory a v tomto týdnu jsem požádal oficiálně písemně, aby nám SÚKL dodal nejen informace o vakcínách jako takových a zároveň o nových biologických lécích. Co vím, tak prostřednictvím Úřadu vlády došlo k vyžádání těchto materiálů na ruské straně a čekáme na odpověď.

Požádal jste tedy o stanovisko, které můžete i nemusíte respektovat, k udělení výjimky?
Tak daleko nejsme. Požádal jsem o zmapování terénu a zjištění, z kterých oblastí mimo Evropu by bylo možné co dovézt, ať už z oblasti vakcín či biologických léků. Musíme zjistit, co kdo o tom léku ví. Proto jsme agenturu, která zastupuje výrobce, tak vládu požádali o stanovisko.

Na základě těchto podkladů už budete schopen se rozhodnout, jestli požádáte SÚKL o stanovisko k udělení ministerské výjimky?
Odpovědnost odborná je primárně na SÚKL. Ministerstvo na základě odborných pravidel řekne ano, či ne. Určitě to nebudu dělat tak, že uvidím krásnou krabici a řeknu, že objednáváme.

Váš předchůdce trval na schválení EMA. Takže je ve hře ministerská výjimka na ruskou, čínskou či indickou vakcínu?
Musíme si uvědomit, že řada léků se k nám musí dostat podle nějakých regulí a je jedno, jestli je to razítko EMA, což je nejpohodlnější. Další co je, že jsou různé možnosti, jak sem dostat různé preparáty, a těch jsou stovky, kterými léčíme, a nemají razítko EMA, ale mají dostatečnou dokumentaci, na kterou my navazujeme. A to je buď specifický léčebný program, či klinická studie. 

Požádal jste SÚKL o stanovisko k ruské vakcíně, které je potřeba pro udělení ministerské výjimky dle zákona o léčivech?
Na tohle budu schopen odpovědět, až budu vědět, kolik té dokumentace je. Zatím se podařilo potvrdit, že ta vakcína je kvalitní. O tom není pochybnost. Co teď chybí, je doklad o správné výrobní praxi. 

Ano, ale přeci jen EMA může jet do Ruska výrobní praxi zkontrolovat, to nemůže dělat český SÚKL.
Nevíme, jestli to už není v Rusku k dispozici. To je jeden z dotazů, kdy chceme vědět, jestli laboratoře, které vyrábějí ten lék, jestli mají tento typ dokumentů. To, jestli dokumenty chybějí, neznamená, že nejsou. To je potřeba si ověřit. Včera jsem mluvil se svým slovenským protějškem a oni si některé chybějící prvky nechali testovat v Maďarsku. Jak říkal včera slovenský premiér, řada jejich pacientů dokonce odmítá některé vektorové vakcíny a čekají na Sputnik. A to je další pohled na věc, když se tím někdo chce nechat očkovat, jestli je etické nechat ho čekat, až se dostane na řadu, nebo mu nabídnout něco, co chce.

Prezident chce odvolání šéfky SÚKL, ale to může udělat jen státní tajemník. Jak vnímáte tenhle tlak?
To je stejné, jako když novináři spekulovali o tom, jestli mě vybral do ministerského místa pan prezident. Není to tak. 

Ministrem zdravotnictví budete nejspíš do říjnových sněmovních voleb. Budete kandidovat do Poslanecké sněmovny a pokračovat v politice?
Jste první, kdo se mě na to ptá. Vůbec jsem o tom nepřemýšlel, určitě ale nebudu kandidovat. Jsem týden ministrem, byl jsem poprvé ve Sněmovně a velmi mě ten styl práce překvapil.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?