Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

MZ informuje o přínosech očkování proti sezónní chřipce

Vytvořeno: 30. 9. 2013 Poslední aktualizace: 30. 9. 2013

Sezónní chřipka patří každoročně k onemocněním postihujícím v České republice velkou část populace. Tato choroba mívá mnohdy těžký průběh a může být i smrtelná, a také náklady spojené s léčbou jednoho pacienta dosahují nemalé částky. Ministerstvo zdravotnictví proto vyzývá občany, aby seriózně zvážili možnost očkování proti sezónní chřipce.     

„Ministerstvo zdravotnictví v loňské chřipkové sezóně evidovalo 574 závažných případů chřipky způsobených převážně chřipkovým virem typu A, z nichž 151 osob zemřelo. Nejmladšímu pacientovi byl 1 měsíc, nejstaršímu 97 let,“ uvádí hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a dodává: „Nejrizikovější skupinou jsou starší osoby ve věku 65 let a více a dále osoby jakéhokoliv věku (včetně dětí) s vážným chronickým onemocněním například s chronickým onemocněním srdce a cév nebo s chronickým onemocněním dýchacího systému. U těchto osob mohou být následky onemocnění chřipkou fatální. Je také třeba si uvědomit, že přibližně 2 % všech úmrtí, což v České republice představuje téměř 2 000 osob ročně, je možné považovat za úmrtí vzniklá v souvislosti s chřipkou, kdy dojde s ohledem na základní chronické onemocnění k celkovému zhoršení zdravotního stavu a bohužel i k úmrtí.“ V důsledku chřipky tedy zemře mnohem více lidí než v důsledku dopravních nehod, přitom pozornost se jí věnuje podstatně menší. Chřipka tak přispívá k ekonomickým ztrátám a každá chřipková epidemie má tedy i významný negativní ekonomický dopad. Celkové náklady na jednoho pacienta  s chřipkovým onemocněním v produktivním věku lze odhadnout na 58 696 Kč.

Proti chřipce se dá účinně bránit očkováním. Jestliže ovšem proočkovanost populace v České republice činí například u klíšťové encefalitidy 20 %, u chřipky je to pouhých 5 %. Pro srovnání například v USA je proti chřipce očkováno 46 % populace. „Obecně platí, že každoroční očkování proti chřipce je doporučeno osobám, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost chřipkové infekce a jejích závažných komplikací. Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení návštěv lékaře. U zdravých dospělých až v 90 procentech zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii  a chřipku až o 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent,“ uvádí hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Snahu ministerstva zdravotnictví o zvýšení proočkovanosti populace proti chřipce pomáhají realizovat také zdravotní pojišťovny, které na toto očkování přispívají. Ze zákona jsou všechny totiž povinny uhradit výkon a očkovací  látku v nejméně ekonomicky náročném provedení například pojištěncům nad 65 let věku, pacientům se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, pacientům s farmakologicky léčeným diabetem, nebo osobám v LDN a v domovech pro seniory.

Vůbec poprvé navíc letos Všeobecná zdravotní pojišťovna, u které je registrováno přes 6 milionů klientů, nabízí bezplatné očkování proti chřipce každému, kdo o to požádá. Tedy i lidem, kterým hrazenou vakcinaci negarantuje zákon. „Každý může požádat svého praktického lékaře, který by měl mít vakcínu k dispozici. Případně ji může pacientovi předepsat, ten si ji vyzvedne v lékárně a přinese do ordinace. Za vakcínu i aplikaci by měl klient u lékaře zaplatit dohromady kolem 300 korun. Pak stačí, aby s účtem přišel na pobočku VZP, kde mu ho proplatí,“ uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?