Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přijal ministryni zdravotnictví SRN Ullu Schmidt

Vytvořeno: 7. 4. 2008 Poslední aktualizace: 7. 4. 2008

Tomáš Julínek přijal v pátek 4. dubna 2008 spolkovou ministryni zdravotnictví Ullou Schmidtovou s delegací. Toto přijetí bylo součástí její dvoudenní pracovní návštěvy v České republice.

Debatovali spolu o úkolech českého předsednictví EU v roce 2009.  Německá ministryně zdravotnictví uvítala záměr ČR uspořádat během předsednictví konferenci, na niž by byli pozváni zdravotničtí experti i ministři EU. Konference by se zabývala tím, jak hodnotit a porovnávat zdravotnické systémy jednotlivých zemí. Česká strana zastává názor, že je třeba o těchto systémech něco nejprve vědět a pak teprve řešit, jakým způsobem může být zajištěno propojení v rámci Evropy. To umožní plynulý přechod lidí za zdravotními službami po celé EU.

 
Oba šéfové zdravotnictví se rovněž domluvili, že obě země budou rozvíjet elektronické zdravotnictví neboli e-health. V Německu chtějí, aby občané EU byli do několika let vybaveni evropskou kartou. Zjednodušilo by to léčbu po celé Evropě. A také tam už na takovém projektu pracují, i se když prý zavádění karet tamní lékaři bránili. Možná právě proto, že e-health povede k transparentnějšímu systému.  

 
Hovořili taktéž o reformě zdravotnictví. Ulla Schmidtová připomněla, že žádná oblast není tak zasažena emocemi, obavami lidí, lobbismem a politikou jako právě zdravotnictví. „V okamžiku, kdy završíte jednu reformu, můžete začít chystat další. Zdaleka není na ně takový klid, jako třeba na daňové reformy. To je zkušenost Německa,“ řekla.

 
Podstatným tématem jednání byla také příhraniční spolupráce záchranných služeb, kterou Ulla Schmidtová považuje za velmi důležitou a je připravena v tom pomoci.  V Německu podléhá záchranná služba spolkovým zemím, v Česku krajům. Rámcová smlouva bude mít za cíl, aby se na spolupráci dohodly kraje a spolkové země přímo. České ministerstvo zdravotnictví již rámcovou smlouvu připravuje.
   

Po uvítání ministrem zdravotnictví ČR Tomášem Julínkem

Ullu Schmidtovou přivítal Tomáš Julínek kyticí.

U jednacího stolu

Spolková ministryně v průběhu jednání.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?