Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se v Kodani zúčastnil OECD fóra ke zdravotnictví a jednal s dánským ministrem zdravotnictví

Vytvořeno: 22. 11. 2019 Poslední aktualizace: 22. 11. 2019

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rámci své dvoudenní pracovní cesty do Kodaně ve dnech 20. až 21. listopadu jednal se svým dánským protějškem Magnusem Heunickem, s ředitelem WHO pro Evropu Hansem Klugem, navštívil Steno Diabetes Center a zúčastnil se zdravotnického fóra organizace OECD.

Ministr zahájil návštěvu Dánska jednáním s ředitelem WHO pro Evropu Hansem Klugem ohledně podpory v oblasti řešení nedostatku léčiv na evropských trzích či personální stabilizace ve zdravotnictví. „Světová zdravotnická organizace kontinuálně podporuje naši politiku v oblasti prevence škod způsobených alkoholem. Velice si toho vážím. Pan Kluge slíbil, že nám také více pomůžou v oblasti řešení nedostatku léčiv na evropských trzích, a především i v řešení jejich cenové dostupnosti. To je jedno z témat, které jsem otevřel na jednání ministrů zemí V4 v polovině listopadu v Praze. Usiluji o to, aby Evropa byla v zajištění léků soběstačnější. WHO nám ale pomáhá i v dalších oblastech. Společně s nimi pracujeme na personální stabilizaci ve zdravotnictví a na prevenci přenosných onemocnění. Důležitým tématem s WHO je také reforma péče o duševní zdraví, ve které nám organizace poskytuje důležité odborné zázemí a konzultace,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k setkání.

V kodaňském centru pro diabetes Steno Diabetes Center se ministr zdravotnictví setkal s odborníky na prevenci a léčbu diabetu. S 9 tisíci pacienty jde o největší centrum ve Skandinávii, které klade důraz na osobní péči o pacienty, pro které pořádají také pohybové aktivity či kurzy vaření, aby se pacienti s cukrovkou naučili stravovat zdravěji. Centrum také vzdělává zdravotnické pracovníky v oblasti diabetu. „Shodli jsme se, že myslet na veřejné zdraví je důležité už například při samotném plánování staveb. Měly by se například řešit otázky, jak do urbanizace zahrnout parky, sportoviště či komunitní centra. Jejich komplexní náhled na problematiku zdraví ve veřejném prostoru a osobní přístup k pacientům je pro mě velkou inspirací. Dodržování zdravého životního stylu je totiž základní prevencí diabetu, kterým v České republice trpí už milion lidí,“ okomentoval návštěvu centra ministr.

Důležitým tématem byla také oblast eHealth. Dánsko má v oblasti eHealth v Evropě výlučné postavení. V zavádění nástrojů a služeb je daleko a své kroky činí systematicky a účinně. Pacienti mohou vidět své zdravotní výsledky transparentně a bezpečně v Národním zdravotním portálu. Ministr dodal: „Můžu říct, že Dánsko je pro nás rozhodně modelovou zemí kvalitní elektronizace zdravotnictví. My v tomto směru děláme maximum pro to, abychom země jako je Dánsko dohnali. První vlaštovkou je úspěšný eRecept. A nyní se soustředíme na dotažení zákona o elektronizaci zdravotnictví, který chceme do března příštího roku předložit na vládu.“

V regionální kanceláři WHO pro Evropu pokračovala středeční jednání, v rámci kterých se probrala integrovaná péče, lidské zdroje a informační technologie ve zdravotnictví. Kromě toho navštívil ministr praktické lékaře v Kodani a prodiskutoval s nimi roli praktického lékaře v Dánsku. Po setkání s lékaři ministr Vojtěch uvedl: „Zjistil jsem, že v Dánsku mají praktičtí lékaři mnohem širší kompetence, mohou předepisovat téměř všechny léky a provádět řadu vyšetření, starají se o diabetiky a další chronicky nemocné pacienty. Praktický lékař vyřeší 90 % případů. Přesně touto cestou jdeme také v naší reformě primární péče. Dánsko je pro nás velkou inspirací.“

Ve čtvrtek se pak ministr Vojtěch zúčastnil OECD fóra ke zdravotnictví. Jeho cílem bylo zprostředkovat diskuzi o dobré praxi a zkušenostech členských států OECD ve využívání dat a digitálních technologií ve prospěch pacientů. V rámci fóra se ministr Vojtěch setkal s dánským ministrem zdravotnictví Magnusem Heunickem. Společně diskutovali například praktická řešení v zajištění léků pro občany. „Pan ministr mi potvrdil, že i Dánsko má problémy s nedostupností léků. Shodli jsme se na nutnosti vyzvednutí tématu na příštím jednání na půdě EU. Dánsko Českou republiku ve snaze, aby Evropa byla ohledně léků soběstačnější, podpoří,“ uvedl Adam Vojtěch. Velká část jednání byla věnována také využití dat ve zdravotnictví a nastavení organizace péče. „V Dánsku mají na 5,7 milionu obyvatel pouhých 21 nemocnic. U nás máme na 10,6 milionu obyvatel 152 nemocnic. Důvodem je silná role primární péče, která dokáže obsloužit 90 % pacientů a to, že je Dánsko lídrem v elektronizaci zdravotnictví a dokáže zefektivnit poskytování zdravotní péče,“ dodal Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví se aktivně zapojilo do jednoho z projektů Zdravotnického výboru (Health Committee) OECD – Patient Reporting Indicators Survey. Jeho cílem je zdravotní péče orientovaná na člověka. Projekt má zavést mezinárodně srovnatelné ukazatele výsledků péče a zkušeností z pohledu pacienta. „Jsem přesvědčen, že právě očima pacienta je třeba nazírat na zdravotnictví. Vnímat potřeby pacientů i lékařů, a přistupovat pak díky tomu efektivněji k řešení zdravotní péče,“ uzavřel ministr s tím, že dánské zdravotnictví považuje pro české podmínky za velmi inspirující.


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz 

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?