Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministr Válek na zasedání Rady ministrů pro zdraví v Bruselu vyzval k poskytnutí finanční podpory zemím, které přijímají nejvíce uprchlíků

Vytvořeno: 29. 3. 2022 Poslední aktualizace: 29. 3. 2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také na prvním formálním zasedání Rady během francouzského předsednictví zdůraznil potřebu nejen poskytnout primární péči, ale také vybudovat a posílit zdravotní systém na Ukrajině.

Ministr Vlastimil Válek na jednání ministrů zdravotnictví zemí EU v Bruselu

Na pořadu jednání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) byla především diskuze o aktuální zdravotní a humanitární situaci na Ukrajině a reakci jednotlivých států na uprchlickou krizi, posílení unijní spolupráce v oblasti vzácných onemocnění a strategie EU v oblasti sdílení očkovacích látek.

„Jsem velmi rád, že se konečně mohu setkat se svými kolegy a diskutovat s nimi aktuální otázky. Rád bych řešil konkrétní finanční pomoc pro státy, které jsou nejvíce zasaženy uprchlickou krizí a jsou v tzv. nárazovém pásmu. Chceme pomoci prchajícím ženám s dětmi a diskutovat společné kroky v oblasti očkování Ukrajinců,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V úvodu jednání vystoupila ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammon, která ve svém proslovu uvedla, že Česká republika se nyní řadí mezi státy, jejichž zdravotní systémy jsou silně zasaženy uprchlickou krizí.

„Česká republika jednoznačně patří mezi státy, které čelí nejsilnější uprchlické vlně. Nesmíme dopustit, aby příchod uprchlíků měl dlouhodobý vliv na kvalitu života našich občanů. Spolu s Polskem jsem proto vyzval k solidaritě a spolupráci napříč EU. Jednou z možností je vytvořit finanční mechanismus, který pomůže nejvíce postiženým zemím v oblasti poskytování péče, a to jak v té akutní, tak péče dlouhodobé, u které ČR již nyní eviduje velký nárůst pacientů,“ dodal ministr Válek.

Návrh Polska mimo ČR podpořilo ještě dalších jedenáct členských států. V reakci na to komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides uvedla, že si je vědoma narůstající zátěže a potřeby řešit střednědobé a dlouhodobé dopady krize na zdravotní systémy členských států.

Ministři zdravotnictví EU dále diskutovali o budoucích výzvách v oblasti očkovacích látek proti covidu-19.

„Všichni si uvědomujeme, že společný nákup očkovacích látek je velkým úspěchem EU jako celého společenství. Nyní ale musíme zareagovat na situaci, kdy zájem o tyto očkovací látky klesá. Musíme se proto zamyslet, jak postupovat dál, a to i v rámci pomoci třetím zemím. Není možné přispívat na nákup očkovacích látek v situaci, kdy jako Unie máme těchto vakcín nadbytek a jsme připraveni je darovat,“ okomentoval situaci ohledně objednávek vakcín ministr.

V rámci celého jednacího dne proběhlo také několik setkání s ministry zdravotnictví Nizozemska, Rakouska, Německa a Finska.

Ministr Válek svým kolegům představil hlavní priority a plánované akce českého předsednictví v EU v oblasti zdraví, a projednal i dopady ukrajinské krize a předpokládaný vývoj epidemiologické situace v souvislosti s covid-19.

„Jsem rád, že mohu počítat s podporou a pomocí všech zemí, se kterými jsem dnes mohl jednat, a to jak v jednotném postupu v rámci pomoci občanům Ukrajiny, tak i s podporou našich témat, kterými jsou prohloubení spolupráce v oblasti vzácných onemocnění, onkologie, očkování a agendy digitalizace zdravotnictví,“ uzavírá ministr zdravotnictví Válek.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?