S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Ministr Válek jednal spolu s premiérem a dalšími ministry v Kyjevě. Setkal se i se svým ukrajinským protějškem

Vytvořeno: 2. 11. 2022 Poslední aktualizace: 2. 11. 2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek při včerejší vládní cestě do Kyjeva jednal se svým ukrajinským protějškem, Viktorem Ljaškem, a zúčastnil se společného jednání vlád obou zemí i jednání s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Ministři zdravotnictví kromě jiného jednali o možnosti zapojení České republiky do rekonstrukce ukrajinského zdravotnictví, obnově zdravotních kapacit a nastavení tamního vzdělávacího systému, ze kterého by mohly těžit ukrajinské i naše univerzity. Probrali zároveň zapojení českého zdravotního průmyslu do obnovení dostupné lékařské péče.

„Již na začátku války a uprchlické krize jsem deklaroval, že Česká republika uprchlíkům a zdravotníkům v jejich řadách bude pomáhat tak dlouho, jak bude třeba. Dlouhodobě ale také říkám, že chceme, aby se příchozí ukrajinští lékaři a zdravotníci mohli co nejdříve vrátit zpět do své vlasti a podílet se tak na její obnově, až to bude bezpečné. To je koneckonců postoj i ukrajinského ministra. I nadále ale budeme Ukrajinu v jejím boji s agresivním nepřítelem podporovat,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Jednání s ukrajinským ministrem zdravotnictví se účastnil i náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Jeho hlavním úkolem je nyní spolu s ministrem pomoci realizovat spolupráci, která byla v Kyjevě dohodnuta.

„Zahájili jsme jednání o rekonstrukci ukrajinského zdravotního systému, kde věříme v úspěšné zapojení českého průmyslu. Především je třeba obnovit tamní zdravotní kapacity, zajistit dostatek léčiv a nastavit spolupráci našich lékařských fakult s těmi ukrajinskými. Z té budou mít užitek ukrajinské i naše univerzity,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?