Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministr Jan Blatný: Nikde se nestala chyba

Vytvořeno: 16. 1. 2021 Poslední aktualizace: 19. 1. 2021

Datum vydání: 16. 1. 2021
Zdroj: MF Dnes
Autor: Eva Zahradnická


Včera ráno si mohli lidé ve věku nad 80 let začít zajišťovat první termíny na očkování proti nemoci covid-19. Registraci provázely potíže, protože naráz se chtěly zapsat desetitisíce lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) však systém obstál. „Kdyby neobstál, celý by spadl, a to se nestalo,“ říká v rozhovoru pro MF DNES ministr, jenž zároveň komentuje i podvody s vakcínami a upozorňuje, že uvolňování protiepidemických opatření je zatím daleko.

Chvíli po spuštění rezervační systém „zamrzal“. Zájem desetitisíců lidí jste museli přece čekat. Kde se stala chyba?
Nikde se nestala chyba a určitě ne v tom systému. Hned na začátku bylo naráz přihlášeno více než 170 tisíc lidí, na lince 1221 bylo permanentně 40 tisíc lidí a já bych naopak s ohledem na tato čísla docela pyšně řekl, že systém to ustál. Určitý krátkodobý zádrhel byl na straně odesílání PIN kódů. To ale není problém, který by byl na straně systému, ale operátorů. Nepřehazuji na nikoho vinu, ale i podle sdělení operátorů, které mám zprostředkované od dispečinku, množství SMS zpráv bylo obrovské. Operátoři byli požádáni o navýšení svých kapacit, což se stalo, obratem to udělali. A to je další důkaz toho, že věci fungují a jsme schopní operativně reagovat na požadavky lidí.

Na jaký nápor se testovalo?
Víme, že lidí, kteří se tam můžou přihlásit, je až 400 tisíc. To jsou senioři nad 80 let, takže systém byl testovaný na stovky tisíc uživatelů. Já si myslím, že obstál, kdyby neobstál, tak by celý spadl, a to se nestalo.

Systém měl ale problémy i se zpracováním rodného čísla u starších ročníků, jejichž číslo za lomítkem je trojmístné. To je přece vážná chyba. Vývojáři nezkoušeli zadat rodné číslo seniora 80+?
Žádný takový problém nebyl, protože programátoři s trojmístným číslem za rodným číslem samozřejmě pracovali. Vím o tom, že se podobné věci objevovaly na internetu, ale jsou to opravdu hlouposti. Jediný, kdo mohl mít problém u registrace, byli lidé, kterým je více než 100 let. Tam to opravdu chvilku zlobilo.

Nedostupná byla i linka 1221…
To není dáno jen počtem operátorů, ale i kapacitou linky. Podle informací, které mám, v jeden okamžik na lince během rána bylo přes 40 tisíc lidí. A 40 tisíc operátorů tam určitě není. Je to propojeno ještě na některé další „klony“ linek třeba v jižních Čechách, v Praze, aby odlehčily. Průměrný hovor na lince trval pět minut, nejdelší 39 minut. Operátoři byli schopni buď odpovědět na dotaz, nebo projít registrací do pěti minut.

Po hodině a půl byly termíny pro lidi nad 80+ vyčerpané. Kdy budou další?
Počty se budou navyšovat v průběhu víkendu. To, kolik je míst, záleží na tom, kolik jednotlivá očkovací místa uvolní termínů. Před deseti minutami jsem napsal všem ředitelům našich přímo řízených organizací, které zajišťují očkování, což je asi 19 míst, aby navýšili na maximum počet termínů. Aby vždy minimálně část z toho, co dostávají, šla do volné vakcinační kapacity. Dalo by se to udělat i tak, že bychom nejdřív chtěli doočkovat všechny seniory v domovech a zdravotníky, ale dohodli jsme se, že tyto dvě skupiny seniorů musí jít paralelně, že nelze čekat. A mluvil jsem i s hejtmanem Martinem Kubou z Asociací krajů a poprosil jsem ho o totéž. Musíme si uvědomit, že nyní běží tři věci naráz. Vakcíny, kterých je pořád omezený počet, jsou používány jednak na doočkování seniorů v domovech a zdravotníků, jednak od příštího týdne začíná běžet podávání druhé dávky lidem, kteří první dávky dostali na přelomu roku, a nyní jsou tam další senioři. Takže když víme, že do České republiky přijde kolem 70 tisíc dávek týdně, tak i kdybyste je rozdělila na tři části, bavíme se o desítce tisíc volných očkovacích míst na každý týden. Chtěl bych zdůraznit, že i když se senioři nepřihlásí dnes a přihlásí se třeba příští týden, priorita věku 80+ jim zůstane a vždy půjdou na očkování přednostně.

To ano, ale systém jim radí, aby si volnou kapacitu ověřili za několik dní, takže mají denně termíny hlídat? Systém přece nefunguje tak, že by se registrovali a za pár dní by se systém ozval, že jsou volná další místa.
Nyní je to tak, jak říkáte. A už pracujeme na další fázi, ve které bude součástí rezervačního systému i modul, který bude automaticky odesílat SMS zprávu, ve které vás upozorníme na volné termíny.

Dva tisíce dávek pro seniory, které byly k dispozici ráno, působí trochu v nepoměru k tisícovce dávek, které dostal Státní zdravotní ústav (SZÚ), jenž je využil i pro lidi mimo prioritní skupiny a jejich příbuzné. Šéf ústavu Pavel Březovský rezignoval. Uvedl jste, že to budete řešit ještě dál.
Pan Březovský tady byl a podal mi vysvětlení. Chtěl jsem předně potvrzení všeho, co se stalo. Bavil jsem se o tom i s paní doktorkou Barborou Mackovou, kterou jsem pověřil vedením ústavu do výběrového řízení. A řešení bylo i to, že toto se nesmí opakovat. Počet, na který jste upozornila, nebyl jen pro zaměstnance. V rámci SZÚ a jeho podřízených laboratoří je řada Národních referenčních laboratoří, které se mimo jiné zabývají sekvenováním, hledáním nových mutací a dalším. Tito lidé spadají do nejvyšší skupiny, ale není jich tisíc. SZÚ dostal tuto dávku vakcíny, což je nejmenší množství, aby jimi naočkoval i občany, protože je jedním z očkovacích míst. Dostal stejné pokyny jako všichni ostatní a měl se zapojit do kampaně včetně očkování seniorů.

Panu Březovskému napsal podle médií premiér Andrej Babiš SMS zprávu, aby dodané dávky naočkoval co nejrychleji…
O ničem takovém nevím. Četl jsem to také, pana Březovského jsem se ptal, ten toto ale nepotvrdil. Jakkoli všichni víme, že je třeba použít vakcínu co nejrychleji, neznamená to, že by se měl kdokoli přeskakovat. Takovou SMS určitě nedostal.

Objevila se i zpráva, že ve VFN se očkovali ze zbylých vakcín i kolemjdoucí. Aby se dávky, jež se z různých důvodů nespotřebují, nemusely vylévat. To schvalujete?
Naše doporučení, které vyplývá z metodického pokynu, je, že je třeba se držet priority. Tedy ve chvíli, kdy mi nepřišel jeden senior, tak bych to měl podat jinému. Zrovna u nemocnic je možnost, je tam řada pacientů v tomto věku, je vždy možné někoho takového najít. Nebo půjdu postupně dále dle priorit. Samozřejmě nechceme, aby se vakcína vyhazovala. Ale nemá to být tak, že bych zavolal manželce nebo bych pozval někoho z ulice.

Pokud by se očkování kolemjdoucích potvrdilo, budete to řešit?
Já tuto informaci nemám, ale kdyby to byla pravda, je to třeba řešit. Dostal jsem k prozkoumání například zákon ze Slovenska, kterým reagovali na podvody. Ten zákon umožňuje stanovit za podvádění pokutu až 10 tisíc eur. Požádám dnes naše právníky, aby se na tuto normu podívali. A ve chvíli, kdy by to vypadalo tak, že naši lidé se takto chovají, museli bychom uvažovat o něčem podobném i u nás. Byl by to jednoduchý samostatný zákon, který bychom předložili Sněmovně, jež rozhodne.

Kdy byste ho chtěl mít zpracovaný pro české prostředí?
Uvidíme během příštího týdne, jak to bude probíhat. Nejsem příznivcem represivního zacházení, spíš lidem věřím, ale kdybych se zklamal, budu na to muset reagovat. Nechci to zveličovat, věřím, že to nebude potřeba.

Jak daleko je příprava změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví, který by vám umožňoval chtít po lidech při cestování či účasti na hromadných akcích očkování covidpas, tedy potvrzení o očkování? Zároveň by zavedl alternativu pro neočkované, ti by se prokazovali negativním AG či PCR testem.
Ještě se dokončuje vypořádávání připomínek. Ještě nějakou dobu budeme určitě v situaci, kdy bude třeba být obezřetnými. Vždycky však bude alternativa, tedy buď jsem nemoc prodělal a dle dosavadních informací minimálně 90 dní bych neměl být rizikový, nebo jsem očkovaný, či si nechám udělat AG či PCR test a ten bude mít platnost nějakou dobu. Jen očkování bude platné delší dobu.

A děti do 18 let, pro něž zatím není vakcína? Budou muset na testy chodit pravidelně, aby třeba mohly na tréninky či hromadné akce?
Budou muset jít na test. Jedna z věcí, o které se uvažuje, je, že když se jako rodina rozhodnete jet třeba do penzionu do Krkonoš, necháte se otestovat a test nesmí být starší 48 hodin. A protože ten týden jste tam, je to, jako kdybyste byla doma. Když ale půjdete na sport či na koncert, budou po vás chtít test před každým koncertem, protože tam se potkávají různí lidé a můžete se teoreticky nakazit i tam.

Včera klesl po více než 14 dnech index PES na stupeň čtyři. Při zachování pravidel musíme vyčkat sedm dní, pak lze uvažovat o rozvolňování. Je reálné to čekat ke konci ledna?
Teoreticky bychom mohli, ale co teď musíme udělat, je, že musíme výrazně vyprázdnit nemocnice. Musíme si uvědomit, že tak, jak jsou zatíženy teď, nejenže by časem nebyly schopné poskytovat péči dalším covidovým pacientům, ale vůbec žádným pacientům. Pokud by to bylo delší dobu, člověk, který se někde vybourá či má infarkt, by se k péči nedostal. Nemůžeme dopustit, aby v nemocnicích bylo dlouhodobě více než nějakých dva až tři tisíce lidí s covidem. Z tohoto důvodu si umím představit, že v průběhu několika týdnů se můžeme dostat do stupně 4, když půjde vše dobře, ale určitě ne příští týden. Kdybychom teď udělali špatný krok, nemocnice jsou tak plné, že okamžitě přetečou.

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?