Ministr Holcát jedná v Číně o spolupráci obou zemí v oblasti zdravotnictví

Vytvořeno: 16. 8. 2013 Poslední aktualizace: 16. 8. 2013

Ministr zdravotnictví Martin Holcát odcestoval na pracovní návštěvu Číny, v jejímž průběhu bude jednat o spolupráci s touto zemí v oblasti zdravotnictví. Vystoupí také na prestižní konferenci „Čínské zdravotnické fórum 2013“ a setká se se svým čínským protějškem.   

Ministr Martin Holcát přijal pozvání čínské ministryně paní Li Bin a v  průběhu své týdenní návštěvy v  zemi se s ní osobně setká. Na cestě jej doprovází i představitelé některých českých zdravotnických zařízení a institucí. Cílem návštěvy bude jak upevnění kontaktů ministerstev obou zemí, jednotlivých nemocnic a léčeben, tak spolupráce medicínských firem. Jsem pevně přesvědčen, že Česká republika je stabilní a důvěryhodný partner, který má v oblasti zdravotnictví co nabídnout a že naše vzájemná spolupráce se bude nadále vyvíjet dobrým směrem,“ uvedl ministr Holcát

Pozvání ministra Holcáta do Čínské lidové republiky je významným diplomatickým úspěchem a důkazem, že o české zdravotnictví je zájem. Setkání obou ministrů na čínské půdě se koná po mnoha letech a předpokládají se průlomové závěry z  jednání.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo cestu v kooperaci s Velvyslanectvím České republiky v Pekingu a Česko-čínskou obchodní komorou. Právě členové této organizace, mezi kterými figuruje například společnost Linet, jsou spoluprací nadšeni a úspěšně rozšiřují svoji působnost na čínském trhu.

Česká delegace zavítá do Pekingu a Šanghaje, kde se setká s vedením města. Se šanghajským zdravotnickým úřadem uzavře české ministerstvo Memorandum o porozumění, které vyjadřuje podporu spolupráci českých zdravotnických institucí se zařízeními této provincie. Stejný dokument podepsali představitelé českého ministerstva a pekingského zdravotnického úřadu v červnu tohoto roku v Praze. „Podpisem memoranda prohloubíme spolupráci českého a šanghajského zdravotnictví.  Zároveň se tak zařadíme mezi elitní partnery, ke kterým patří například Harvardská univerzita nebo nemocnice Johna Hopkinse,“ řekl vrchní ředitel kabinetu ministra Jan Růžička.

Ministr Martin Holcát při setkání s čínskou ministryní Li Bin projedná aktuální stav bilaterálních vztahů a další vývoj konkrétní spolupráce ve zdravotnictví v  souladu s Akčním plánem. Spolupráce a výměna zkušeností probíhá již nyní, a to mezi Fakultní nemocnicí Motol a Pekingskou dětskou nemocnicí nebo Fakultní nemocnicí Hradec Králové a Nemocnicí Xiangya při Středojižní univerzitě.

Na programu je rovněž návštěva Čínského institutu pro kontrolu léčiv a potravin. Česká strana bude vyjednávat o přípravě dohody podporující spolupráci v oblasti regulace léčiv a zdravotnických prostředků. Hovořit se také bude mimo jiné i o problematice přípravků tradiční čínské medicíny.

Cestu delegace pak završí účast na prestižním Čínském zdravotnickém fóru 2013“, kde vystoupí ministr Holcát a pohovoří o aktuálním stavu českého zdravotnictví a kvalitě medicínského výzkumu i oborů.

Česko-čínská spolupráce v oblasti zdravotnictví se intenzivně rozvíjí na základě Akčního plánu o spolupráci v oblasti zdravotnictví mezi českým a čínským ministerstvem v období 2013-2016. Dokument podepsaly obě strany v květnu tohoto roku. Akční plán představuje širší rámec pro rozvíjení česko-čínských vztahů v oblasti zdravotnictví, v němž se obě země zavazují k podpoře přímé spolupráce, usnadňování výměny informací, příkladů dobré praxe a vzdělávání zdravotnických pracovníků.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?