Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministr Adam Vojtěch v Událostech, komentářích o vývoji v ostravské fakultní nemocnici

Vytvořeno: 25. 4. 2018 Poslední aktualizace: 25. 4. 2018

Datum vydání: 24. 4. 2018
Zdroj: ČT24 (odkaz do archivu České televize s pořadem ke zhlédnutí)


Daniel TAKÁČ, moderátor 
——————– 
V Událostech, komentářích ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, dobrý večer. 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví v demisi /nestr. za ANO/ 
——————– 
Dobrý večer. 

A zdravím taky poslance zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Vlastimila Válka, dobrý večer. 

Vlastimil VÁLEK, poslanec, člen výboru pro zdravotnictví, PS /TOP 09/ 
——————– 
Dobrý večer. 

Tím je dáno téma, vybereme část onoho tříměsíčního vládnutí v demisi kabinetu Andreje Babiše, zaměříme se na zdravotnictví, a to z toho důvodu, který jsem zmínil už vlastně na začátku Událostí, komentářů, že těch personálních změn, do kterých se ministr zdravotnictví pustil, bylo poměrně hodně, možná se dá říci, že to je jeden z nejvyšších počtů v rámci resortů, které hnutí ANO spravuje. Pane ministře, bylo zapotřebí tak obrovské zemětřesení ve vašem resortu? 
Tak já bych to nenazval obrovským zemětřesením, protože je třeba si uvědomit, že pod ministerstvem zdravotnictví je zhruba 70 přímo řízených organizací a já jsem odvolal 2 ředitele nemocnic a 2 další rezignovali, ředitel SÚKLu a ředitelka Státního zdravotního ústavu, takže ze 70 pozic si nemyslím, že jde o nějaké zemětřesení, jak, jak to nazýváte. 

No, a pak odešli ještě náměstci z ministerstva zdravotnictví, zejména ti, kteří tam byli především za barvy ČSSD a KDU-ČSL, takže těch změn byla celá řada. 
Tak odešla paní náměstkyně Arnoštová, která byla takzvanou politickou náměstkyní a odešla ještě před mým nástupem, rezignovala, a pak došlo tedy ke sloučení dvou sekcí, ale tam to nemělo s politickou nic společného, takže já si skutečně nemyslím, že na ministerstvu zdravotnictví se v tomto směru děje nějaké zásadní zemětřesení. Ano, dějou se změny, to je pravda, ale ty z mého pohledu jsou na místě. 

Tak a to byla vlastně ta úvodní otázka, jestli to bylo nezbytné, jestli to bylo nezbytné, tak proč to bylo nezbytné? 
Jsem přesvědčen o tom, že to bylo nezbytné, ostatně ono se to ukazuje, já jsem dneska v Ostravě, bavíme se v posledních týdnech a měsících hlavně o Fakultní nemocnici v Ostravě a začíná vyplouvat na povrch to, že skutečně, a já jsem o tom byl přesvědčen od počátku a ty informace jsem měl, že v nemocnici nebylo vše v pořádku, že tam docházelo k vyvádění peněz do různých soukromých laboratoří a další věci, které se ukazují z těch auditů, které probíhají a budou probíhat dál. 

Vyvádění peněz k soukromým subjektům, buďte, prosím, přesný, o kolik jde peněz, kam se ty peníze vyváděly, kdo za to může? 
Tak jde konkrétně o určitou laboratoř, kam se vyváděly peníze za, za výkony vyváděné, přičemž v té laboratoři byli zaměstnáni nebo vlastníky té laboratoře byli zaměstnanci nemocnice, to znamená zaměstnanci, kteří pracovali zároveň v nemocnici, tak zároveň vlastnili onu soukromou laboratoř. Šlo o podle všeho desítky milionů korun a na to teď se provádí audit, který bude hotov do června a pak budeme moci zveřejnit ještě další detailní informace, ale to, že tam je takovýto flagrantní střet zájmů, že lékaři, kteří jsou zaměstnanci nemocnice zároveň rozhodují o tom, že se vzorky budou posílat do soukromé laboratoře, kterou vlastní, tak to si myslím, že je skutečně nebývalé. 

A bylo to za nějaké neobvyklé peníze, bylo to předražené, někdo se tím obohacoval, nebo naopak neušetřily se na tom nějaké peníze právě pro to, že to byla spřízněná laboratoř? 
To si nemyslím, byla to soukromá laboratoř, která na tom vydělávala a myslím si, že fakultní nemocnice je tak významné pracoviště, že by toto měla být schopna si zařídit sama. To není žádná malá okresní nemocnice, to je skutečně pracoviště nejvyššího typu a z mého pohledu skutečně není na místě, aby takto využívala soukromou laboratoř, kde, jak říkám, jsou vlastníky ti, kteří zároveň pracují v nemocnici. 

Tento kontrakt skončil, ten už není? 
Ten, ten nadále teď je, protože samozřejmě není ještě potvrzen nový ředitel, aby dělal nějaké zásadní kroky, ale určitě se, se to bude řešit. My teď nebo teď tam probíhá audit, který to má vše zmapovat tak, abychom skutečně měli vše podložené, ten audit bude hotov do června. Ale to je jenom jedna z věcí, která tam byla objevena, ono těch věcí bude více. 

Tak chtěl jsem se zeptat na ty další. Tak která další pochybení jste zjistili? 
Tak zjistilo se, že tam byli zaměstnáváni lidi, lidé, kteří v zásadě se v té nemocnici prakticky neobjevovali, dá se to nazvat možná mrtvé duše, lidé, kteří měli v té nemocnici určité úvazky, ale v zásadě není nikde zaevidováno, že by v té nemocnici kdy, kdy se objevili. Jsou tam i otázky toho, že nemocnice na rozdíl třeba od jiných nemocnic nesjednávala pro určité léky slevy, které určité nemocnice jiné měly. Jsou to například nízkomolekulární hepariny a podobně. Zkrátka léky, na které se poskytují takzvané bonusy. Ostatní nemocnice z toho mají určitý benefit, tady z nějakého důvodu ty bonusy nebyly sjednávány. Také musíme zjistit proč. Takže těch věcí je podle všeho celá řada. Teď se to samozřejmě bude mapovat v rámci nějakých auditů, které probíhají a bude to postupně určitě zveřejňovat. 

Pane poslanče, to zemětřesení, jak jsem to nazval, v českém zdravotnictví bylo potřebné a dostal jste teď konkrétní důvody pro jeden z těch případů, že byl na místě? 

Vlastimil VÁLEK, poslanec, člen výboru pro zdravotnictví, PS /TOP 09/ 
——————– 
Já si myslím, že to zemětřesení nebylo potřebné provádět tak rychle, ale na druhé straně ano, Andrej Babiš byl v koalici 4 roky se sociální demokracií, sedával každý týden, ne-li častěji s ministrem zdravotnictví na vládě, zřejmě diskutovali, on jako ministr financí dával ministerstvu zdravotnictví, potažmo panu ministrovi Němečkovi peníze na fungování… 

No, také ho kritizoval pana ministra Němečka. 
No nechť, ale přesto viděl do toho hospodaření, dostával závěrečné vyúčtování ministerstva zdravotnictví, které hodnotil, tak je také vyúčtování fakultních nemocnic, to znamená fascinuje mě, že 4 roky na tyto věci nepřišli. 

Chcete říct, že za to může Andrej Babiš? 
Ne, chci tím říct, že 4 roky mohla ta vláda přijít na to, že se v té nemocnici děje něco špatného a tu situaci řešit. To není nová opoziční strana, která se teď dostala do vlády. 

Dobře, tak teď přišel nový ministr, zjistil, že to je špatné, jak tvrdí a situaci řešil. Takže v případě Fakultní nemocnice Ostrava je rozhodnutí pana ministra Vojtěcha v pořádku. 
Já si myslím, že v případě Fakultní nemocnice Ostrava je v pořádku rozhodnutí odvolat ředitele, protože ta situace je ve fakultní nemocnici není šťastná, není v pořádku jmenování dosavadního ředitele nebo současného ředitele, osobně bych preferoval, aby byl jmenován někdo, kdo je zcela zvenčí, není spojený s tou nemocnicí, nemá tam osobní vazby, protože ten problém není jenom pan ředitel Němeček. V médiích se objevila kauza ohledně léčby onkologických pacientů velmi nestandardním způsobem skupinou lékařů, to není úplně šťastný případ a příběh. Odešel docent Penka, který je uznávaným chirurgem, který je špičkovým odborníkem, z důvodu, které mně nejsou jasné. Těch věcí je celá řada, já si myslím, že obecně je v lékařské veřejnosti a koneckonců já jsem univerzitní profesor, bývalý šéf akademického senátu, tak těžko se mi odpovídá na něco, v čem se podle mě podrobně vyznám, jsem čestný člen chirurgické společnosti. Prostě v této nemocnici je velmi složitý vztah mezi fakultou a nemocnicí, musí se řešit zvenčí. 

A proto musí přijít někdo zvenčí. 
No samozřejmě. 

Tak, pane ministře, kdy bude nový ředitel Fakultní nemocnice Ostrava? 
Tak my jsme vypsali otevřené transparentní výběrové řízení, do kterého se přihlásilo několik uchazečů a zveřejním zítra výsledek. 

Zítra, tak ono už se ví, že to dopadlo tak nějak fifty, fifty, abych tak řekl, mezi panem Machytkou a panem Havrlantem, tak co rozhodne o tom, který z nich bude ředitelem nemocnice v Ostravě? 
Já to zítra oznámím médiím, budeme k tomu mít tiskovou konferenci, takže bych nechtěl specifikovat, ale myslím si, že ty důvody pro to rozhodnutí jsou relevantní a nechtěl bych je ale teď ještě říkat, než s tím seznámím příslušné osoby, takže až zítra. 

Důvody pro rozhodnutí o jmenování, rozumím tomu dobře. 
Ano, nebo pro to rozhodnutí obecně, proč jsem se rozhodl tak, jak jsem se rozhodl. 

Pro konkrétního člověka. 
Ano. 

Hrají v tom roli vnější vztahy, to, co tady naznačuje pan poslanec, že by měl přijít někdo úplně zvenčí, anebo naopak je dobré, aby to byl někdo zevnitř, zkuste mi, prosím, popsat vaše rozhodování. 
Tak já si nemyslím, že je to o tom, jestli někdo zvenčí nebo zevnitř, já myslím, že to je o tom, jestli je někdo, kdo je spojen s těmi věcmi, které se tam děly, nebo nikoliv, takže pro mě je samozřejmě zásadní, aby to byl člověk, který bude mít chuť a vůli ty věci měnit, chuť a vůli tu nemocnici někam posunout a nebude spojen se, s tím bývalým vedením, které z mého pohledu skutečně nebylo úplně šťastné. 

Dotyčný člověk to ještě neví, že bude ředitelem ostravské fakultní nemocnice?
To nevím, ale myslím si, že nikoliv. 

Tak říkal jste, že s tím nejdřív musíte seznámit dotyčnou osobu, tak, tak se jenom ujišťuju, jestli…
Ano, ale to bude, to bude, to bude zítra. To bude zítra. 

A vy jste již rozhodnut? 
Já jsem rozhodnut, ano. Já jsem dostal i doporučení té výběrové komise, nějaké zdůvodnění, takže ono to není jenom k nějaký můj rozmar, je to i zdůvodněno podkladem z výběrové komise. 

Pane poslanče, komentář. Tak jméno očividně z pana ministra nedostaneme dnes, chce to oznámit zítra až. 
Já v té komisi nebyl, ty dva pány neznám a nemusím znovu zopakovat to, co jsem řekl. Tam v té ostravské nemocnici, v ostravské fakultní nemocnici a v lékařské fakultě v této univerzitě, které jsou jeden celek, byly vždycky napjaté vztahy, komplikované vztahy, obecně se to ve zdravotnické veřejnosti ví a nemyslím si, že osoba, která by byla zaměstnancem této fakultní nemocnice a provázána s nějakou skupinou těch zaměstnanců, byla optimálním ředitelem v tomto stavu. Podle mého názoru, a já bych to takhle řešil, bych vybíral někoho zvenčí, který nezná a není provázán s žádnou skupinou zaměstnanců této nemocnice. 

Pane ministře, ta provázanost s nějakými skupinami zaměstnanců, tento argument pana poslance berete nebo neberete? 
Já nevím, co znamená provázanost. Jak říkám, mně jde o to, aby ten člověk nebyl provázáno s tím… 

Pan poslanec nám to řekne. 
Já tomu, já tomu rozumím, ale mně jde o to, aby ten člověk nebyl provázán s těmi strukturami, které tu nemocnici řídily a kde, jak vidíme, skutečně řada z nich, a to se uvidí do budoucna, jak se to bude vyšetřovat, protože tam bezesporu padnou i trestní oznámení, tak z té nemocnice zkrátka získávala peníze a možná na tom měla nějaký svůj prospěch, takže mně jde o to, aby nebyl v čele nemocnice někdo, kdo je s tímto spojen. 

Je to jednoznačně odpovědnost pana Němečka? Není ta odpovědnost na někom jiném? 
Tak pan Němeček byl ředitelem, předpokládám, že věděl, jak nemocnice funguje, jak má postaveny smlouvy a tak dále, tak tam samozřejmě bylo trošku zvláštní, že pan Němeček podepisoval různé generální plné moci, takže ono v zásadě skoro nic nepodepisoval, všechno podepisovali jeho náměstci, což je také trošku zvláštní typ řízení organizace, když ředitel v zásadě nic nepodepisuje, všechno svěřuje svým náměstkům, ale přesto je to ředitel a je za tu organizaci zodpovědný. 

Tak abychom nemluvili jenom o jedné nemocnici. Poprosím ještě velice stručně, pane ministře, jednu věc. Premiér plánuje zvýšení tarifů sester, těch slibů, které premiér Babiš zveřejnil, bylo asi za 80 miliard podle serveru iRozhlas.cz. Kdy a kolik sestrám do tarifů přidáte? 
Tak my jsme to ještě s panem premiérem nekonzultovali do detailu. Je pravdou, a já jsem to říkal vždy, že si myslím, že hlavní problém dnes personální ve zdravotnictví jsou zdravotní sestry. My to vidíme na našich datech, že ta situace není tak závažná, pokud jde o lékaře, ale u sester skutečně ten problém je a jsou díky tomu… 

Alespoň rámcové číslo, prosím, vysvětlení je myslím všeobecně známé. 
Ano, tak já jenom to zdůvodňuji z toho, že si nemyslím, že je na místě plošné navyšování všem, ale skutečně právě této, této skupině zdravotních sester. Rámcové číslo vám teď neřeknu, my jsme to ještě nediskutovali, ale to, že k navýšení dojde, tak to je asi zřejmé. 

Od ledna. 
Ano, od ledna, protože teď probíhají dohodovací řízení mezi pojišťovnami, jednotlivými segmenty, mimo jiné i nemocnicemi, které samozřejmě uplatňují tento požadavek a i zdravotní pojišťovny ho reflektují a jedná se tedy o úhradách za zdravotní péči a navýšení pro příští rok. 

Pane poslanče, velice krátký komentář. To je na místě tohle rozhodnutí, tento příslib, zatím je to příslib, není to rozhodnutí. 
Tak určitě je na místě, aby se nelékařským zdravotnickým pracovníkům, stejně jako lékařským postupně navyšovaly platy tak, aby se dostaly na stejnou úroveň, jako jsou v západní Evropě, to je samozřejmě v pořádku. 

Takže ano. Počkáme si na konkrétní číslo, které pan ministr ještě neprodiskutoval. Pánové, oběma díky ta rozhovor v Událostech, komentářích. Na shledanou. 

 

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?