Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministr Adam Vojtěch: „Protikuřáka“ nechci zmírnit

Vytvořeno: 30. 5. 2018 Poslední aktualizace: 30. 5. 2018

Datum vydání: 30. 5. 2018
Zdroj: Blesk
Autor: Jakub Kopřiva


Zítra to bude rok, co si Češi nemohou dát v hospodě k pivku cigaretu. Začal totiž platit »protikuřák« a vypadá to, že lidem obláčky dýmu u půllitru až tak nechybí. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (31, za ANO) není zmírnění zákona na pořadu dne. Ale ani zpřísnění… 

Čeká nás první výročí protikuřáckého zákona. Podle průzkumu je s ním spokojeno přes 70 % lidí. Považujete to za úspěch? 
Myslím si, že ano. Výsledky jsou poměrně jednoznačné. Domnívám se, že většina lidí, která je možná mlčící, to podporuje. Ono to tak většinou bývá, že menšina je hlasitější. Čísla potvrzují stanoviska ministerstva, že ten zákon má smysl.

Podpora je jedna věc, ale máte nějaká čísla dopadu zákona na zdraví lidí? 
Podle prvních dat, která máme, se zdá, že ano. Je ale potřeba být opatrný s interpretací, poněvadž je to za skutečně krátký čas. Vidíme pokles u nemocí, které jsou přímo spojené s kouřením, ať už je to infarkt nebo astma. Pokles je také u hospitalizací, kde je to za červenec až listopad 2017 téměř o 10 tisíc pacientů méně než za stejné období v roce 2016.

Hnutí ANO bývá vyčítáno, že hází podnikatelům klacky pod nohy, jako v případě EET. Neměli by si restauratéři sami rozhodnout, jestli se u nich bude kouřit? 
Podle mě je kouření věc škodlivá zdraví jedince i jeho okolí. Stát by měl chránit veřejné zdraví. To, že kouření má negativní dopad na systém veřejného zdravotního pojištění, je fakt. Odhaduje se, že až 100 miliard korun ročně jsou celospolečenské náklady spojené s kouřením. To je léčba, nemocenská nebo dřívější úmrtí spojené s úbytkem ekonomicky aktivních let.

Jaký má úbytek kuřáků v hospodách dopad na státní rozpočet? 
Jsou statistiky, že se zvýšil meziročně výběr ze spotřební daně o 3,3 %. Je to dáno tím, že se daň zvýšila, takže i ten výběr je vyšší. Navíc to vypadá, že se snížila meziroční spotřeba tabáku. Je ale věčná debata, jestli stát z kouření těží, nebo ho poškozuje.

Je nějaké procento, pro kolik restauratérů bylo zavedení zákona likvidační? 
Myslím si, že to procento není. Nenajdeme ho ani v důvodové zprávě návrhu změny zákona. To, že zavře hospoda, může mít řadu jiných důvodů. Mám dobrou známou, která je starostkou malé obce, a říká, že pokles počtu hostů je otázka posledních let. Vesnice se obecně vylidňují. Nedá se to podle mě přiřknout tomu, že se v hospodách nekouří. Tam nebyla přímá úměra nikdy prokázána. Naopak je vědecky prokázáno, že kouření způsobuje úmrtí asi 16 tisíc lidí ročně.

Takže nejste pro zmírnění zákona? 
Samozřejmě jsem proti tomu.

Co naopak zpřísnění zákona? Některé hospody se převlékly za kluby, které mají výjimku, a kouřit se tam smí dál. 
To není výjimka v zákoně. To si tak někdo začal vykládat.

Ale ta skulina tam je. 
To je pravda. Samozřejmě nějaká skulina asi bude vždycky. Tady je důležitý celoplošný dopad a ten je pozitivní. To, že jsou nějaká dílčí porušení, se asi nedá vymýtit. Na druhou stranu, těch porušení zákona není zas takové velké množství. Já bych teď nedráždil hada bosou nohou a nenavrhoval bych zpřísnění.

Kolik pokut se rozdalo? 
Hygienická služba, která dodržování zákona kontroluje, podle statistiky vydala 130 pokut za asi 300 tisíc korun.

Za jak dlouho tedy budete moct vyhodnotit, zda je zákon úspěšný? 
V Británii to vyhodnotili po 10 letech a ta data jsou jednoznačná. Myslím, že bychom měli počkat ještě dva nebo tři roky, abychom mohli data nějak validovat. Jsou nemoci, kde je dopad okamžitý, jako infarkt nebo astma, a pak jsou nemoci, kde je ten dopad dlouhodobý, jako onkologická onemocnění.
 

CO NÁM ZÁKAZ DAL A VZAL

* Na spotřební dani z cigaret, která byla zvýšena, se loni vybralo o 3,3 % víc než rok předtím, za tři letošní měsíce je to o 9,9 % víc.

* Podle průzkumu UK podporuje nyní zákaz 71 % Čechů, striktně ho odmítá 12 %.

* Poklesla sice výroba piva pro tuzemský trh (zákon postihuje i prodej alkoholu, pozn.), a to o 2,1 % za rok, podle průzkumu je to však způsobeno větší oblibou jiných alkoholických nápojů u mladých.

* Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky za půlrok platnosti zákona meziročně klesl počet hospitalizací: kvůli infarktu o 13 %, kvůli angině pectoris o 16 %, u ischemické choroby srdeční o 15 % u pacientů do 60 let.

KUŘÁRNY NEBUDOU

Snaha zmírnit protikuřácký zákon včera ve Sněmovně narazila už v prvním kole. Návrh, aby v restauracích, divadlech a podobných zařízeních vznikly kuřárny, byl zamítnut hlasy 91 poslanců ze 172 přítomných. Padá tím také snaha umožnit majitelům menších hospod a barů, kde se nejí, aby sami rozhodli, zda se tu kouřit bude, či nikoliv. Protikuřácký zákon už v dubnu mírně pozměnil Ústavní soud. Zúžil například zákaz prodeje tabáku a alkoholu na akce určené „výhradně“, a nikoliv „převážně“ pro děti.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?