Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministr Adam Vojtěch: Pacienti už si na elektronické recepty zvykli

Vytvořeno: 2. 1. 2019 Poslední aktualizace: 2. 1. 2019

 
Datum vydání: 2. 1. 2019
Zdroj: ČRo Radiožurnál
Autor: Jiří Chum


 

Jiří CHUM, moderátor
——————–
Lékaři můžou od včerejšího dne dostávat milionové pokuty za nevydávání elektronických receptů. Nařízení ministerstva zdravotnictví začalo platit už před rokem, teď ale skončilo období bez sankcí. Státní ústav pro kontrolu léčiv tak bude moci za nesystematické předepisování e-receptů uložit lékařům pokutu až 2 miliony korun. Nařízení kritizuje Česká lékařská komora, podle které povinné vydávání e-receptů vyžene z ordinací starší lékaře. Teď už ve vysílání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z hnutí ANO. Dobrý den.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
——————–
Dobrý den.

Nebojíte se, pane ministře, že kvůli e-receptům skončí část starších lékařů, kteří nebudou chtít na nový systém přejít? 
My se toho nebojíme, protože na základě dat, která máme k dispozici, tak skutečně to nevyplývá. My jsme se dívali i například na to, jak se zavírají ordinace v tom období před koncem roku a skutečně tam nevidíme žádný zásadní výkyv, ani v minulém roce, myslím ani v roce 2017, ani v roce 2018. Takže tam skutečně si nemyslíme, že to je spojeno s elektronickými recepty, to, že by lékaři zavírali ordinace. Dokonce i na základě těch analýz, které máme, je vidět, že není zásadní rozdíl v poměru elektronické preskripce mezi seniorními lékaři a mladšími lékaři, takže tam skutečně ten vztah elektronického receptu a zavírání ordinací skutečně není prokazatelný.

Takže si lékaři na e-recepty už zvykli? 
Z našeho pohledu ano a my vidíme na datech, že za rok 2018 bylo vydáno 66 milionů elektronických receptů. Skutečně to číslo je velmi vysoké. Drtivá většina receptů je dneska předepsána elektronicky a z tohoto pohledu myslím, že jak lékaři, tak myslím, že i pacienti už si na ten systém zvykli.

Už jsme řekli, že sankce budou uplatňovány pro lékaře, kteří e-recepty ignorují systematicky. Co to v praxi znamená? Jde o to, že lékař se musí samozřejmě ze zákona zaregistrovat do toho systému a pak vydávat elektronické recepty. Pokud by nějaký lékař se třeba vůbec nezaregistroval a to znamená skutečně by ignoroval vůbec tu povinnost, tak pak by sankce nastala, ale já musím říci, že ta sankce v tom zákoně dneska aktuálně je 0 až 2 miliony korun. Skutečně Státní ústav pro kontrolu léčiv tak, jak jsem s ním komunikoval, se nechystá sankcionovat nějakými drastickými sankcemi lékaře. Myslím si zejména teď ze začátku, že to bude možná i v rovině nějaké doporučení a pokud by skutečně někdo ani přes toto se neregistroval a ignoroval tu povinnost, tak pak by nastaly sankce, ale skutečně ne takto vysoké. My dokonce chceme ty sankce snížit. Teď aktuálně je v Poslanecké sněmovně je novela zákona, která řeší onen sdílený lékový záznam, což je vlastně funkcionalita elektronického receptu, kde snižujeme tu maximální sankci na 300 tisíc. 

Do praxe přijde kdy? 
Je to v Poslanecké sněmovny. My doufáme, že teď v tomto prvním pololetí se ten zákon schválí a měl by být účinný někdy od podzimu, kdyby se ta maximální sankce tedy snížila na 300 tisíc.

Pojďme ještě k jiné věci. Tento týden se má do lékáren vrátit nedostatkový lék na srdce Digoxin, a to díky dodávce ze Slovenska. Už víte přesně, kdy pro něj mohou jít pacienti do lékáren? 
Předpokládáme, že dnes a zítra Zentiva, která je výrobcem tohoto léku, ty léky, ten lék zaveze vlastně do českých skladů ze Slovenska, pak půjdou do distribuce, takže do konce tohoto týdne by měly být v lékárnách pacientům k dispozici. 

Od příštího týdne už stoprocentně. 
Určitě, ano.

Děkuji vám za rozhovor. Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO. Na shledanou. Dobrý rok.
Díky. Na shledanou.
 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?