Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o uvolnění části rezerv antivirotika Relenza s ohledem na aktuální vývoj chřipkových onemocnění

Vytvořeno: 11. 1. 2013 Poslední aktualizace: 11. 1. 2013

Ministerstvo zdravotnictví vzhledem k vývoji výskytu chřipkových onemocnění a počtu hospitalizovaných pacientů s obzvlášť závažným průběhem nemoci rozhodlo o využití části rezerv léku, které má k dispozici. Počet hospitalizovaných se aktuálně (ke včerejšímu dni) pohybuje kolem sedmi desítek. Počet lidí, kteří komplikacím spojeným s chřipkovým onemocněním podlehli, vzrostl na deset.

 
„K dnešnímu dni bylo rozhodnutím hlavního hygienika uvolněno 1440 balení léku Relenza, který patří do stejné indikační skupiny antivirotik jako lék Tamiflu,“ vysvětluje náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák. Jedná se o první dávku těchto antivirotik z rezervy MZ ČR, z níž budou moci čerpat všechna lůžková zdravotnická zařízení v ČR. Spotřeba těchto léčiv, která jsou od dnešního dne k dispozici ve Všeobecné fakultní nemocnici, bude denně monitorována. V případě potřeby je resort připraven operativně uvolnit další část zásob. Zároveň s tímto opatřením byly podniknuty další kroky k uvolnění i několika tisíc balení léku Tamiflu v příštím týdnu.
 
Ministerstvo zdravotnictví tak zajišťuje dostatečné množství léku zejména ve zdravotnických zařízeních, kde jsou hospitalizováni pacienti s komplikovaným průběhem chřipkového onemocnění. „Obě antivirotika jsou určena právě pro takto závažné stavy, rozhodně nejsou vhodná pro léčbu běžného chřipkového onemocnění. V těchto případech by se měli pacienti řídit běžnými léčebnými postupy. Těmi jsou zejména klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů. Léčbu lze případně podpořit běžně dostupnými léky jako je paralen či acylpyrin,“ říká Ferdinand Polák. Antivirotika jsou podávána jen v konkrétních indikovaných případech virových onemocnění a jejich podání může být, podobně jako u jiných léčiv, spojeno i s nežádoucími účinky. „Velmi důležité je v současné situaci i dodržování protiepidemických opatření,“ dodává Polák.
 
Ministerstvo tímto připravilo další kroky pro zachování stabilní situace vedle již zřízených konzultačních telefonních linek pro ošetřující lékaře. Ti mohou obzvlášť závažné případy spojené s těžkým respiračním selháním konzultovat s lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která disponuje potřebnými vysoce specializovanými odborníky i potřebným technickým zázemím pro převzetí nejtěžších případů.
 
 
 
Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?