S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Ministerstvo zdravotnictví pro příští rok nabízí maximální možnou variantu zvýšení mezd, která neohrozí pacienty

Vytvořeno: 4. 11. 2011 Poslední aktualizace: 4. 11. 2011

Ministerstvu zdravotnictví ČR se, i přes horšící se ekonomickou situaci v České republice i černý výhled v EU, daří vytvářet podmínky pro navýšení platů. Kontinuálně hledá rezervy v celém zdravotnickém systému tak, aby je bylo možno přesměrovat právě do platů lékařů i nelékařů.

Ministerstvo zdravotnictví všem přímo řízeným nemocnicím nařídí, aby od 1. ledna 2012 zvláštním příplatkem zvýšily průměrnou tarifní mzdu o 6,25 % u všech zdravotnických pracovníků, lékařů i nelékařů. V případě, že v prvním pololetí bude systém zdravotního pojištění stabilní, dojde od 1. července 2012 k dalšímu zvýšení tarifních mezd o 3,75 %. V obou případech budou ke stejnému postupu vyzváni ostatní zřizovatelé, především kraje. „Dosud realizované zvýšení platů je velkým úspěchem nemocnic, pojišťoven, lékařům i ministerstva. Považuji za skvělou zprávu, že v době druhé fáze ekonomické krize se nám daří zvyšovat mzdy a že bude možno dokončit v nejbližších dnech návrh úhradové vyhlášky tak, aby uvedené zvýšení mezd bylo možno zajistit,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.
 
Navýšení tarifní mzdy o 6,25% je kompromisem, jehož daní bude zastavení investic ve zdravotnických zařízeních a zpomalení rozvoje celé medicíny. „Jde o jedinou variantu, jak na úkor mezd ještě neohrozit pacienty. Vše nad tento limit již znamená ohrožení a snížení kvality péče pro konkrétní pacienty i ekonomické rozkolísání systému,“ dodává ministr Heger. Již v tomto roce šly veškeré dosažené úspory, u fakultních nemocnic, vygenerované zvýšeným využíváním elektronických aukcí, snižováním cen léků a materiálů právě do mezd. Náklady na mzdy již dnes znamenají minimálně 50 % nákladů nemocnic. Průměrná mzda lékaře totiž letos vzrostla o více než 20%: tj. z 50 000Kč se vyšplhala na více než 60 000Kč .
 
Náměstek ministra Petr Nosek dodává: „Máme v úmyslu dodržet Memorandum
a v polovině roku dosáhnout slíbeného nárůstu mzdy o 10%. V případě krizového vývoje ekonomiky, velkého nárůstu nezaměstnanosti a propadu výběru pojistného ale férově říkáme, že bude velmi obtížné provést druhou fázi valorizace již v polovině příštího roku. Vedla by totiž k omezení dostupnosti a kvality péče. Zvyšování platů by se dělo pouze na úkor pacientů, což není v žádném případě možné připustit.“Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že legislativními změnami a přerozdělením části zůstatku v rezervách zdravotních pojišťoven se do systému dostane 3,6 – 4 mld. Kč, další část finančních prostředků by mohla být získána vyšším výběrem tak, jak si naplánovaly zdravotní pojišťovny. Tak by mělo dojít k pokrytí i zvýšení daně z přidané hodnoty.

 
Pro více informací kontaktujte:
Ministerstvo zdravotnictví ČR, Vlastimil Sršeň, tel.: 224 972 166, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy

Typ souboru: doc
TZ_4_11_2011.doc (440,50 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?