Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Ministerstvo zdravotnictví hostí putovní výstavu „Jsem jako ty“

Vytvořeno: 6. 1. 2014 Poslední aktualizace: 6. 1. 2014

Putovní výstava uměleckých děl pacientů se schizofrenií „Jsem jako ty“ je součástí projektu na podporu osvěty a správné léčby schizofrenie. Výstava v roce 2013 objela Českou a Slovenskou republiku a během 2 měsíců jí na jejích 11 zastávkách, zejména v prostorách obchodních center, viděly tisíce lidí. Od 6. do 31. ledna 2014 hostí tuto výstavu foyer Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

Co je schizofrenie?

Schizofrenie je psychotické onemocnění, které se projevuje poruchami myšlení (bludy), vnímání (halucinace), chování a změnami osobnosti. U jedince postiženého touto chorobou dochází ke ztrátě kontaktu s realitou. Postižený si vytváří vlastní svět, představy a souvislosti, které nejsou reálné. Vzhledem k tomu, že si pacienti často neuvědomují, že jsou nemocní a že jim užívání léků pomůže, je důležité především včasné odhalení nemoci a správná léčba. Nejvhodnější medikací je používání atypických injekčních dlouhodobě působících antipsychotik a při kontinuální léčbě může žít většina nemocných plnohodnotným způsobem života.

Prostřednictvím uměleckých děl tak chce výstava veřejnosti představit zejména jejich autory a zprostředkovat jejich svět. „Aktivity tohoto typu rozhodně podporujeme, protože je velice důležité šířit osvětu a povědomí o dušeních nemocech a lidech, kteří jimi trpí. Stále totiž existuje řada mýtů a předsudků, které pocházejí právě z nedostatečné informovanosti,“ říká náměstek ministra pro zdravotní péči Ferdinand Polák.  Výstava má ukázat, že pacienti se schizofrenií jsou lidé jako my, a pokud jsou správně léčeni, není důvod se na ně dívat skrze prsty či z nich mít strach. Všechna negativa onemocnění bývají u schizofreniků vykompenzována právě zvýšenou citlivostí vnímání, která do jejich děl vnáší zároveň odlišný druh emoce. Náměstek Ferdinand Polák se také v září 2013 zúčastnil zakončení první etapy kampaně, tzv. „Bláznivého festivalu,“ kde osobně převzal speciálně vytvořené dílo – obrovské plátno, na kterém po celý den účastníci zanechávali své vzkazy, malby, nebo otisk vlastní ruky. Při této příležitosti slíbil podporu podobných aktivit v budoucnu.

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?