S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Ministerstvo zdravotnictví ČR upozorňuje na možná zdravotní rizika způsobená konzumací mlékárensky neupraveného mléka

Vytvořeno: 15. 3. 2010 Poslední aktualizace: 15. 3. 2010


V České republice se díky zavádění automatů na čerstvé mléko stále častěji diskutují výhody a případná zdravotní rizika plynoucí z konzumace syrového, mlékárensky neupraveného mléka. Spotřebitelé oceňují především jeho chuť a nutriční hodnotu. Ministerstvo zdravotnictví ČR však varuje, že bez ohledu na některé nesporné přednosti čerstvého mléka existují také nepřehlédnutelná zdravotní rizika, která mohou vzniknout v souvislosti s jeho konzumací.
 
Hlavním zdravotním rizikem nepasterizovaného mléka je možnost přenosu bakteriálních a virových původců infekčních onemocnění. Zejména se jedná o přenos bakterie Listeria monocytogenes – původce listeriózy, která může být především nebezpečná i smrtelná pro osoby s oslabeným imunitním systémem nebo těhotné ženy, u kterých vyvolává potraty nebo postižení plodu. Dalším rizikem je výskyt bakterie Coxiella burnetti, která vyvolává Q-horečku, původce paratuberkulózy. Ta se může podle dosavadních odborných diskuzí podílet na následném rozvoji Crohnovy nemoci. Nepasterizovaným mlékem se může rovněž přenášet virus klíšťové encefalitidy. V syrovém mléce se mohou vyskytovat i další baktérie vyvolávající především průjmová onemocnění, z nichž na prvních místech figurují kampylobakterióza, salmonelóza a yersinióza. „V současné době byla konzumace nepřevařeného mléka z automatu zjištěna v anamnéze u cca 71 osob v Jihočeském kraji, kteří onemocněli kampylobakteriózou,“ varuje hlavní hygienik Michael Vít.
 
Aby se tato zdravotní rizika minimalizovala, vydala Státní veterinární správa ČR podmínky, za kterých lze prodej mléka z automatů uskutečnit. Při dodržení těchto podmínek je dostatečně minimalizováno riziko infekčních onemocnění. V podmínkách je navíc jasně uveden požadavek uvést na viditelném místě upozornění pro spotřebitele „syrové mléko před použitím převařit“. „Je nutné si uvědomit zásadní fakt, že mléko z automatů není nijak ošetřené, proto je nutná jeho tepelná úprava převařením. Důležité je také, aby provozovatelé mléčných automatů zajistili jejich údržbu, pravidelné čištění a sanitaci včetně ochrany výtoku mléka před kontaminací hmyzem,“ doplňuje hlavní hygienik Michael Vít.
 
 
Celé tiskové prohlášení – viz níže „Přílohy“:
 
 
 
 
Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz
 

Přílohy

Typ souboru: doc
TI_MZd_mleko.doc (148,50 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?