S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221 – volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 – варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.
Kvalita stárnutí je v České republice mírně nad evropským průměrem
V rámci Evropského roku aktivního stárnutí 2012 vypracovalo Evropské centrum pro sociální politiku a výzkum žebříček srovnání kvality stárnutí v jednotlivých zemích EU. Tzv. Index aktivního stárnutí (AAi) hodnotí úroveň a kvalitu života seniorů v jednotlivých členských státech. Podle studie Česká republika obsadila přední místo mezi novými členskými zeměmi a se skórem 34,3 % se pohybuje mírně nad evropským průměrem. Z celkového počtu 27 zemí zaujímá
12. příčku. Evropské centrum pro sociální politiku pracovalo se stávajícími statistikami a výzkumy v jednotlivých zemích, které jsou prováděny pravidelně a jednotně pod gescí Eurostatu. Samotné výzkumy jsou realizovány národními statistickými úřady (např. ČSÚ nebo ÚZIS).
z hlediska nezávislosti, zdraví a bezpečí. Výstupy mj. slouží jako podklad pro vytvoření Strategie aktivního stárnutí v ČR, který vzniká právě při MZ ČR či pro realizaci projektu FRAM – Nový politický rámec pro aktivní, zdravé a důstojné stárnutí. Součástí tohoto projektu je i tzv. Manuálu pro samosprávy, který sbírá příklady dobré praxe v českých obcích, které jsou v integraci seniorů aktivní již nyní.
- V EU používá ICT průměrně 38 % seniorů, v ČR jich využívá tyto technologie 31 %, oproti tomu ve Švédsku
75 % a nejméně v Rumunsku 9 %. - Sportovním aktivitám (physical excercise) se v průměru věnuje přibližně každý desátý Evropan – senior (11 %), v ČR je to každý dvacátý (5 %). Nejlépe jsou na tom opět Švédi (27 %), na druhém konci žebříčku skončilo Bulharsko (2 %).
- Zapojení do péče o potomky či vnuky – zde je na prvním místě v EU Itálie (54 %), v ČR tuto péči poskytuje
37 % seniorů, průměr EU činí 32 %. Nejméně seniorů se o své potomky či vnuky stará v sousedním Německu (18 %). - U zapojení do politiky a veřejného života vede opět Švédsko (27 %), v ČR se k těmto aktivitám přihlásilo 12 % seniorů, což je také evropský průměr. Nejméně seniorů se těmto aktivitám věnuje ve Slovinsku (4 %).
- Celoživotnímu vzdělávání se v EU věnuje v průměru 5 % seniorů (pozn.: bez započítaných údajů Bulharska
a Rumunska), ČR se této hodnotě se 4 % blíží, nejlépe si vedou v Dánsku (22 %), nejhůř naopak v Maďarsku (0,3 %).
(zdroj: Index AAi)