Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová: Současná opatření potrvají ještě asi měsíc

Vytvořeno: 11. 2. 2021 Poslední aktualizace: 11. 2. 2021

Datum vydání: 11. 2. 2021
Zdroj: MF Dnes
Autor: Eva Zahradnická


Současná omezení budou platit ještě minimálně dva týdny, spíše déle. Epidemie koronaviru nebrzdí. „V některých okresech situaci zhoršuje britská mutace,“ říká v rozhovoru pro MF DNES hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Včera přibylo poprvé od 13. ledna více než 10 tisíc nově nakažených covidem. Jak velký problém to je?
Je to známka, že epidemie nebrzdí. Dále setrvává na obdobných hodnotách. Těch deset tisíc pozitivních je z vyššího počtu vzorků, který byl včera (úterý) vyšetřen. Bylo jich přes 60 tisíc a to procentuálně stále odpovídá. Je to jednodenní výkyv. Znamená to, že epidemie nebrzdí.

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek uvedl, že nynější úroveň opatření bude platit ještě asi měsíc. Je to tak?
Kolega Dušek má všechny modely a situace k tomu navádí, že to bude minimálně 14 dní. Ale myslím, že měsíc je dobrý odhad. Já ty modely vidím také. Denní výskyty oscilují přesně podle toho modelu, stagnovat to bude ještě dlouho. Věřím, že když lidé vezmou doporučení za svá a budou se vyhýbat rizikovým kontaktům, udržíme to na této hladině a nepůjdeme výš, což stále hrozí. Problémy jsou už teď naznačené v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, odkud se převážejí pacienti někam jinam.

Jakou roli v tom hrají okresy Sokolov, Cheb a Trutnov, kde se potvrdil výskyt britské mutace? Jak velkou roli má v počtu nakažených britská mutace obecně?
V okrese Trutnov britská varianta nějakou roli hraje. Neumím říct, jaké je to procento, ale z hodnocení rizika může vyplývat, že je tam nakažlivost vyšší a zrychluje se možnost předání nákazy. V celorepublikovém měřítku to ale ještě úplně říct nelze. Když ale vezmu páteční výsledky, z potvrzených případů, ze všech vyšetřených vzorků, je to kolem deseti jedenácti procent. Není to ale zdaleka ze všech laboratoří. Postupně se zapojují, takže pak budeme mít podrobnější pohled na to, kde všude v České republice se tato britská mutace vyskytuje.

Podíl lidí nakažených britskou mutací bude tedy asi vyšší?
Mohl by být vyšší. V případě, že lidé nebudou vůbec dodržovat opatření, vyústí to ve větší pravděpodobnost, že se nakazíte. U britské varianty zřejmě neplatí delší doba kontaktu a nákaza se může přenést rychleji. Nemusí to být za pět či patnáct minut, ale v kratším časovém horizontu. O to víc by lidé měli dodržovat základní pravidla. Tedy tři R, vlastně čtyři R: roušky, ruce, rozestupy a rozum.

Jsou ještě ohniska britské mutace i mimo jmenované okresy?
Určité procento pozitivity se nachází i v dalších krajích – třeba Plzeňském. Tam se také potvrzují naše podezření. Pak je zde také také Středočeský a Jihomoravský kraj. Tam mají také pozitivní výsledky. Tato mutace je zkrátka na území České republiky.

Je u nás i jihoafrická varianta?
Zatím ne, tedy alespoň z výsledků, které jsou dostupné.

Ministr zdravotnictví Blatný se ptal v Rakousku, co je u nás špatně, že když máme stejná opatření, oni mají lepší výsledky. Řekli mu, že u nich pomáhají asi povinné respirátory. Budou u nás také povinné?
Určitě zatím nesměřujeme k tomu, že bychom to nařizovali. Kdo jde někam, kde je velké množství neznámých lidí, a zejména je-li třeba kardiak či chronicky nemocný, měl by si nasadit respirátor FFP2 anebo místo látkové roušky jednorázovou ústenku.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?