Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR

Vytvořeno: 10. 2. 2017 Poslední aktualizace: 10. 2. 2017

 

„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu i přes pokles nemocnosti stále na celém území ČR přetrvává plošná chřipková epidemie,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V 6. kalendářním týdnu celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky poklesla v České republice o 12 % a dosáhla hodnoty 1 562 nemocných na 100 000 obyvatel. Pokles nemocnosti pozorujeme ve všech věkových skupinách a je patrný ve všech krajích, kromě Královéhradeckého. Nejvyšší nemocnost je stále hlášena z krajů Jihomoravského, Libereckého a Zlínského.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují. Dominujícím původcem zůstává virus chřipky typu A/H3N2.

„Stále platí doporučení pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, především kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit ve svém okolí,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Plošná epidemie i nadále zasahuje naprostou většinu evropských států včetně našich sousedů. V celoevropské statistice je patrný pokles průkazů původce chřipky. Přesto však většina evropských států stále hlásí plošné epidemie. Konsolidace epidemické vlny si stejně jako v minulých letech vyžádá ještě několik týdnů zvýšené nemocnosti.

 

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ)

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?